دنا پروژه اي که 5 سال از قدمت آن مي گذرد، مدتي است که انتظار ها را به پايان رسانده است که اين خودرو به صورت توربو شارژر و موتور بدون توربوشارژر و تغييرات ظاهري در بدنه و تغييرات آپشن عرضه مي گردد. البته مي توان اميد داشت که در سال آتي اين خودرو به صورت اتوماتيک نيز عرضه شود .
تفاوت ظاهري دنا و دنا پلاس
اولين تغييري که در ظاهر دنا پلاس بدون روشن کردن اين خودرو ظاهر می شود، سانروف و خطهـــاي روي بدنه و زه هاي کرومي دورشيشه درب هاي جانبي است که توسط تيم مهندسي پويا گستر و همکاري مرکز تحقيقات ايران خودرو انجام شده است. دنا پلاس اولين خودروي ملي است که بهصورت پیشفرض سانروف و همچنين دوربين دنده عقب دارد. ميتوان انتظار داشت اين روند در خودروهاي جديد ايران خودرو ادامه يابد و آپشنهايي چون سانروف و دوربين دندهعقب بهصورت پیشفرض روي ديگر محصولات توليدي جديد عرضه شود.
بطوريکه اين خودرو با 4 ايربگ و همچنين سانروف In-Built، دوربين ديد عقب و جايگزيني سيستم چندرسانه اي جديد قرار است در سال جاري به بازار عرضه شود.ايران خودرو تغييرات ديگري همچون لامپ هاي ال.اي.دي ديد در روز، چراغ هاي کوچک نئون که در خودروهاي روز دنيا استفاده مي شود را به دناپلاس افزوده است.
ناگفته نماند در ظاهر دنا پلاس تفاوتهاي چشمگيري با خودرو دنا معمولي دارد و آن اين است که درهاي دنا پلاس داراي خطهايي با هارموني بسيار مناسب به طول کلي خودرو کشيده شده است و دور شيشه ها همانند خودرو هاي لوکس داراي کروم کامل مي باشد .
تغييرات ديگري مانند شيشه بالابرهای قوي تر دو نقطه اي، آنتن جديد اکتيو که در انتهاي خودرو نصب مي شود و لولاهاي تقویتشده دربها براي اين خودرو تهيه و توليد شده است .
قسمت زيباي دنا پلاس قطعات کروم آن است که به صورت کامل پنجره ها را گرفته است و اين خودرو را به خودرو هاي لوکس نزديک کرده است حتي در بعضي خودرو هاي لوکس امروزي که درهاي آن از افکت کروم استفاده کرده است کروم اصلي نبوده و فقط نماي ظاهري آن به صورت براق ديده مي شود . ولي در خودروي دنا پلاس کروم استيل اصل بکار رفته است .
اين کروم با تکنولورژي روز دنيا تهيه شده است و زيبايي خاصي به اين خودرو داده است .
چراغهاي جلو و خطر هاي عقب نيز تغيير داشته و به روز رساني شده است که در خودرو روز دنيا استفاده شده است . اين خودرو امروز داراي دو موتور مي باشد يکي با توربو شارژر وديگري با موتور ساده 1700cc که خودرو هاي با توربوشارژر با لوگوي مخصوص مشخص شده است.
استفاده از دستگيره هاي کرمي در خودروي دنا پلاس
استفاده از چراغهاي مطالعه جديد همراه با جا عينکي
آفتاب گير ها داراي کشويي مي باشند که در مواقع ضروري مورد استفاده مي باشد.
مالتي مدياي جديد همراه بت دوربين عقب و هشدار دهنده نزديک شدن اجسام
آينه هاي جديد و به صورت آيروديناميک و هنگــــــام قفل شدن دربها به صورت اتوماتيک جمع مي شود .
دستگيره اي جديد داخلي و روي ستونيهاي براق
با تشکر از آقای مهندس محمدرضا حسین پور/شرکت ایران خودرو/واحدمدیریت طراحی محصول