شرکت Henkel موفق به توسعه اولین چسب فوری دو جزئی برای پر کردن شکاف شده است که می تواند در کاربردهای وسیعی گسترش پیدا کند.
استفاده از چسبهای فوری در کاربردهای صنعتی برای بدست آوردن نتایج سریع بسیار حائز اهمیت است. این چسبها برای اتصال هر نوع موادی در عرض چند ثانیه مورد استفاده قرار می گیرند و جایگزین مقرون به صرفه ای جهت تعویض و یا تعمیر قطعات گران قیمت هستند.
محصولات مبتنی بر سیانوآکریلات های مرسوم، معمولا دارای ویسکوزیته پایین و بدون خواص پرکنندگی شکاف هستند و فقط می توانند برای اتصال قطعات مورد استفاده قرار بگیرند؛ از این رو دامنه کاربرد این چسبهای محبوب بسیار محدود شده است.
چسب فوری دو جزئی شرکت Henkel با نام تجاری Loctite 3090 علاوه بر داشتن استحکام پیوندی بالا و دارا بودن پخت سریع، می تواند شکافهای موجود تا عرض 5 میلی متر را نیز پر کند. Loctite 3090 تقریبا برای انواع مواد نظیر فلزات، پلاستیکها، لاستیکها و سرامیکها مناسب است. حتی بسترهای متخلخل نظیر چوب، کاغذ و چوب پنبه را می توان با این چسب پیوند داد.
Loctite 3090 با داشتن ویسکوزیته بالا برای اتصال مواد به سطوح عمودی مناسب است و شرّه نمی کند. همچنین این چسب برای خشک شدن، به رطوبت هوا وابسته نیست و دارای مقاومت دمایی بین 40- تا 80+ درجه سلسیوس می باشد.
منبع:polympart.com / به کوشش:الهام علیزاده