لايل لوندس، مشاور ارتباطات،فنون مختلفی را آموزش مي دهد كه مي توانيد براي ايجاد احساس خوب نسبت به خود در ديگران از آنها استفاده كنيد. اين تكنيك ها به خوبي كار مي كنند، البته وقتي كه خالصانه اجرا شوند، نه با اشتياق ساختگي، هدف شما تملق گويي نيست، بلكه بايد در آنها نظر مثبت به وجود آوريد.
تكنيك هاي موثر ارتباطات و تدابير هوشمندانه به شما امكان مي دهد تا اعتماد سازي كنيد، به راحتي با ديگران سخن بگوييد و با هر كسي كه ملاقات مي كنيد، ارتباط مثبتي ايجاد كنيد. اين تكنيك ها شما را قادر مي سازد تا احساس عزت نفس مردم را افزايش دهيد و باعث شويد احساس خوبي نسبت به خود داشته باشند و شما را تحسين كنند براي رسيدن به اين مرحله از جذابيت شخصي، توانايي هاي خود در زمينه « پيش بيني احساسي » را افزايش دهيد تا دريابيد مردم چگونه به اعمال و رفتار شما عكس العمل نشان خواهند داد. براي بهبود اين توانايي از نكات زير استفاده كنيد.

اثر گذاري مثبت
در اين بخش روش هايي ارايه كرده ايم تا بتوانيد به سرعت كاري كنيد كه ديگران احساس خوبي نسبت به شما پيدا كنند:
-چگونه هنگام ملاقات با مردم اعتماد به نفس خود را حفظ كنيد؟ وقتي شخص جديدي را ملاقات مي كنيد، لباسي را كه تازگي خريده ايد نپوشيد، زيرا نمي دانيد كه در اين لباس چه احساسي داريد و چگونه به نظر مي رسيد. ابتدا لباس خود را در خانه بپوشد و امتحان كنيد و اگر با آن راحت بوديد، آن را هنگام ملاقات بپوشيد.
-چگونه كاري كنيد كه همه آرزومند شنيدن نظرات شما باشند؟ رمز موفقيت آن است كه وقتي ديگران در حال صحبت هستند صحبت آنها را قطع نكنيد، و به جاي آن ساكت باشيد، به دقت به سخنان ديگران توجه كنيد. آرام و خونسرد باقي بمانيد. سرانجام وقتي نوبت صحبت شما رسيد، مردم به دقت به سخنان شما يعني يك ناظر با ملاحظه توجه مي كنند.
سلام و خداحافظي
روش ملاقات شما با افراد و روش ترك كردن آنها، شما را متمايز مي كند. براي ورود و خروج فوق العاده از اين نكات پيروي كنيد.
-چگونه كارت ويزيت خود را با تشخص به ديگران بدهيد و كارت آنها را بگيريد؟
وقتي كسي كارت ويزيتي به شما مي دهد، آن كارت برايش بسيار ارزشمند است. آن را سريعا در جيب خود نگذاريد. در عوض آن را با دو دست بگيريد و با دقت به آن نگاه كنيد گويي به يك شاهكار هنري نگاه مي كنيد. سپس آن را پايين تر بگيريد و هر لحظه يك بار نگاهي به آن بيندازيد. وقتي كارت خود را به كسي مي دهيد، آن را از يك جاي كارت بسيار شيك خارج كنيد، به صورت افقي بالا آوريد، رو به روي فرد بگيريد و به او بدهيد. اين كار نشان مي دهد كه كارت شما و در نتيجه شغل و كسب و كارتان برايتان بسيار مهم است. ديگران نيز به همان ترتيب به شما عكس العمل نشان مي دهند. با كارت هاي ويزيت با احترام برخورد كنيد.
-چگونه با افراد مورد نظر خود ملاقات كنيد؟
وقتي شخص مورد نظر مي نشيند، يك صندلي در نزديكي او انتخاب كنيد. اگر نزديك كسي بنشينيد، شروع و ادامه صحبت با او آسان تر است.
ارتباطات
ديگران را در مكالمات گرم و صميمانه خود شريك كنيد. با اين كار آنها احساس خوبي نسبت به شما پيدا مي كنند. از روش هاي زير استفاده كنيد:
-چگونه با افرادي كه چند لحظه پيش ملاقات كرده ايد، گفت و گويي جذاب داشته باشيد؟
مكالمه را طوري هدايت كنيد كه بيشتر راجع به مخاطب باشد. جزيياتي در مورد كارهاي اخير آنها بپرسيد كه در چند ساعت گذشته انجام داده اند. صحبت در باره چنين جريياتي براي مردم آسان است، زيرا به تازگي آنها را انجام داده اند و از صحبت راجع به موضوع مورد علاقه خــــود « يعني خودشان » لذت مي برند.
-چگونه با افراد غريبه دوست شويد؟
غريبه ها را تشويق كنيد راجع به موضوعات ادامه دار صحبت كنند تا مكالمه ادامه پيدا كند. براي مثال، از شخص بخواهيد رستوراني معرفي كند تا با همسرتان براي شام آن جــــا برويد ( ادامه بحث: اين رستوران كجاست؟ بهتر است چه غذايي سفارش دهم؟) اگر اسم غذا را فراموش كنيد، بهانه اي داريد كه با اين فرد جديد تماس بگيريد و مجدداً از او بپرسيد. تماس با فردي كه قبلا به او معرفي شده ايد، مطمئن ترين روش ايجاد يك دوستي جديد است.
-چگونه پشت سر مردم طوري حرف بزنيد كه خوششان بيايد؟
مردم هميشه مشتاق اند نظــــر ديگران را درباره خود بدانند، بنابر اين مطلب خـوبي در باره آنها بگوييد و مطمئن شويد آن را شنيده اند. اگر فكر مي كنيد آن را نشنيده اند، مجدداً بگوييد. وقتي مهماني را ترك مي كنيد، جمله مورد نظر خود را بگوييد: « واقعا مي داند چگونه يك مهماني خوب برگزار كند. اين طور نيست؟» بلندتر از حد معمول صحبت كنيد تا بتواند سخنان شما را بشنود.
-چگونه كاري كنيد كه همه در صحبت كردن با شما احساس راحتي كنند؟
براي شركت در مكالمه اي كه براي ديگران هم خالي از لطف نباشد، مطمئن شويد كه آنها حداقل از نظر فيزيكي راحت هستند. براي مثال، اگر از پشت ميز خود با كسي صحبت كنيد، ممكن است او را بترسانيد. به جاي آن، يك صندلي در كنار ميز خود قرار دهيد و از او بخواهيد در كنار شما بنشيند. آقايان بايد از جايي كه نشسته اند، در خروجي را ببينند. اغلب آنها از اين كه پشتشان به در باشد، احساس ناخوشايندي دارند.
-چگونه خود را قدرتمند نشان دهيد؟
وقتي كسي نكته اي را مي گويد، چند بار چانه خود را از حالت موازي با زمين كمي بالاتر بياوريد (پايين آوردن چانه نشانه توافق است). البته اين كارممكن است متكبرانه به نظر آيد. پس با احتياط از آن استفاده كنيد.
-چگونه طوري بخنديد كه مورد احترام قرار گيريد؟
خنديدن مسري است. وقتي مردم اطراف شما كاري هوشمندانه يا خنده دار انجام مي دهند، اولين كسي باشيد كه با صداي بلند مي خنديد. به ديگران نشان دهيد كه از مصاحبت با آنهــا لذت مي بريد.
اجتماعي شدن
بسياري از مردم به مهماني مي روند تا روابط اجتماعي خود را گسترش دهند، اما اغلب احساس راحتي نمي كنند. براي اين كه خوش بگذرانيد، نكات زير را به كار گيريد:
-چگونه در يك مهماني بزرگ دوست پيدا كنيد؟
اگر كمي زودتر به مهماني برويد مي توانيد با افرادي كه پيش از شما رسيده اند، ارتباط برقرار كنيد و وقتي دوستان آنها به مهماني آمدند، آنها شما را به دوستانشان معرفي مي كنند. هم چنين، وقتي بچه ها را به مهماني مي بريد اين تكنيك، تكنيك بسيار موثري است.وقتي كسي تنها به نظر مي رسد. لبخند بزرگي به او بزنيد. و به سرعت وارد صحبت شويد و او را براي هميشه به دوست خود تبديل كنيد.
-چگونه در يك گردهمايي تنها و سردرگم به نظر نياييد؟
طوري وارد سالن شويد كه گويي مالك آن هستيد. به همه جاي سالن نگاه خود را بچرخانيد كه گويي كسي را كه مي شناسيد، ديده ايد.-چگونه دعوت كسي را رد كنيد و همچنان ارتباط را حفظ كنيد؟ وقتي احساس مي كنيد بايد دعوتي را براي يك مهماني بپذيريد كه ترجيح مي دهيد از آن اجتناب كنيد، خود را هيجان زده و مشتاق نشان دهيد. بعداً با آن شخص تماس بگيريد و بگوييد با كمال تأسف برنامه هاي شما امكان شركت در آن مراسم را به شما نمي دهند.
ايميل و موبايل
بايدها و نبايدهاي استفاده از ايميل و تلفن همراه در برقراري ارتباطات عبارتند از:
-چگونه وقتي خارج از محل كاريد، ثابت كنيد فرد خاصي هستيد؟ به پيام هاي اتوماتيك اعتماد نكنيد، پيام هاي خصوصي و دوستانه براي افراد ارسال كنيد.
-چه كنيد كه ايميل هايتان مطمئن به نظر آيند؟ در جملات خود از افعال زمان گذشته استفاده نكنيد. ننويسيد «اميدوار بودم كه ... »، بنويسيد «اميدوارم كه شما ... ». زمان گذشته عدم اطمينان را نشان مي دهد.
-چگونه از خودپسند به نظر آمدن در ايميل اجتناب كنيد؟ از كلمه «من» كمتر استفاده كنيد.
-چگونه پيام هاي خود را امضا كنيد؟ هيچ چيــز براي يك نفر مهم تر از اسمش نيست. نام گيرنده نامه را در جمله آخر پيام خود لحاظ كنيد.
-چگونه از تحقير ديگــران به وسيله ايميل اجتناب كنيد؟ همه پيام هاي زنجيره اي را كه ممكن است به صورت اتوماتيك ضميمه پيام هاي ارسالي شما باشند دوباره چك كنيد. پيام هاي اشتباه را براي افراد اشتباه نفرستيد.
-چگونه با استفاده از موبايل خود عزت نفس آنها را افزايش دهيد؟ بودن با كسي كه مرتب با جواب دادن به تلفن همراه خود، مزاحم صحبت هاي شما مي شود، بسيار توهين آميز است. وقتي با كسي هستيد، با خاموش كردن تلفن همراه خود، نشان دهيد كه برايش ارزش قائليد.
ارتباط شخصي
هيچ چيز مهم تر از ارتباطات شخصي نيست. براي ارتقاي روابط شخصي خود از نكات زير كمك بگيريد:
-چه كنيد كه هميشه تشكر شما را به خاطر داشته باشند؟ وقتي مردم به شما لطفي مي كنند، هديه اي مي دهند يا رفتــار با ملاحظه اي انجام مي دهند، به سرعت از آنها تشكر كنيد. سپس گام ديگري برداريد و مدتي بعد دوباره از آنها تشكر كنيد.
-چگونه از آنها طوري تعريف كنيد كه هرگز فراموش نكنند؟ تعريف هاي خود را با اضافه كردن جزييات طولاني كنيد. بايد نشان دهيد كه همه تلاش هاي آن فرد را فهميده ايد و به آن ارج مي نهيد.
-چگونه ارتباط خود با شريكتان را بهبود ببخشيد؟ هميشه مطالب مثبتي راجع به شريك خود بگوييد، چه خودش حاضر باشد و چه نباشد.
كارهايي كه نبايد انجام دهيد
مردم گاهي بي معني ترين سخنان را مي گويند و بي معني ترين كارها را انجام مي دهند. از ارتكاب اين اشتباه ها اجتناب كنيد.
-چگونه طوري رفتار كنيد كه مردم شما را كم اهميت نپندارند؟ هرگز از عبارت «وقت ناهار من» استفاده نكنيد. اين جمله نشان مي دهد كه شما مسئول زمان خود نيستيد و رئيستان تصميم مي گيرد.
-چگونه از گفتن جملات احمقانه معمول اجتناب كنيد؟ از گفتن جملات «متاسفم، وقت نكردم با شما تماس بگيرم، يا براي شما نامه بنويسم يا...» اجتناب كنيد. اين جملات نشـان مي دهد شخص مذكور لياقت زمان ما را نداشته است. وقتي افراد را به فرودگاه مي رسانيد، به آنها نگوييد«پرواز ايمني داشته باشيد»، اين جمله نشان مي دهدشما فكر مي كنيد آنهـــــــا مي ميرند. به كساني كه با آنها قدم مي زنيد، نگوييد «مواظب باشيد پايتان نلغزد» زيرا فكر مي كنند آنها را دست و پا چلفتي مي دانيد.
-چگونه بفهميد در چه مواردي نبايد دوستانه رفتار كنيد؟ گاهي مردم نمي خواهند با آنها دوستانه رفتار كنيد، به خصوص وقتي در حال جر و بحث يا حمل اسباب و اثاث هستند. وقتي كسي را ديديد و فهميديد كه نمي خواهد به او نزديك شويد، پس به او نزديك نشويد. وقتي كسي غمگين يا بيمار است شايد اطلاعاتي را افشا كند كه بسيار خصوصي هستند. پس بهتر است سريع موضوع بحث را عوض كنيد.
-چگونه از متقلب به نظر آمدن اجتناب كنيم؟ هرگز از عبارات «صريحاً بگويم ... » يا «بگذاريد با شما روراست باشم» استفاده نكنيد. چنين عباراتي نشان مي دهند كه بسته به شخصي كه در حال مكالمه با او هستيد ممكن است روراست يا غير روراست باشيد.
منبع:سایت برترین ها/ به کوشش:مهدی وفایی