شرکت ايران چاشني با پشتوانه قدمت بالا، برخورداري از دانش فني، فن آوري و نيروهاي متخصص خود همواره در صدد نوآوري و توسعه محصول بوده است. گروه جديد محصولات اين شرکت شامل سالادهاي آماده و انواع سبزيجات تازه و خرد شده و ميوه جات شسته شده با نام تجاري« فرادون» مي باشد که به سبد محصولات قبلي اضافه و به تازگي وارد بازار شده است.
مصرف سبزيجات به همراه غذا داراي فوايدي است که مهمترين فايده آن وجود فيبر فراوان در آن است. فيبر غذايي بسيار سودمند براي بدن است که مي توان به نقش آن در هضم بهتر غذا اشاره کرد. مصرف سبزيجات همراه غذا و يا به عنوان سالاد از بهترين عادات غذايي ايرانيان است که قرون متمادي در سفره غذايي ايرانيان موجود بوده است.
آشنايي با فرايند توليد سبزي و سالاد آماده
انتخاب مواد اوليه :
ميوه و سبزيجات تازه با کيفيت بسيار بالا از مزارع و باغ ها تهيه شده و وارد کارخانه مي شود و پس از انجام آزمايشهايي مبني بر مرغوب بودن آن توسط آزمايشگاه و سپس با تاييد کنترل کيفيت در شرايط خاص نگهداري شده تا آماده ورود به خط توليد گردد.
آماده سازي اوليه:
ميوه و سبزيجات مختلف بعد از تاييد کنترل کيفت وارد کارخانه شده و در شرايط خاص نگهداري مي شود سپس بخش هاي زائد آن جدا شده و مواد اوليه سالم وارد خط توليد مي گردد .
خرد کردن :
جهت جلوگيري از آسيب بافتي و از دست رفتن مواد مغذي و ويتامين ها سبزيجات مختلف با دستگاه کاملاً اتوماتيک در اندازه هاي يکنواخت خرد شده وسپس وارد اولين مرحله شستشو مي گردد.
شستشوي اوليه :
خط شستشو کاملا اتومات است وشامل وان گل گير، وان شستشو، سيستم تزريق حبابهاي هوا و انگل زدايي از سبزيجات مي باشد پس از اين مرحله شستشوي اوليه ، سبزيجات مجدداً با آب تميز خالص شستشو شده و وارد مرحله بعدي شستشو ميگردد.
شستشوي ثانويه وضدعفوني کردن :
در اين قسمت با استفاده از سيستم ايجاد حباب هوا و فشار آب و همچنين با استفاده از تزريق گاز ازن به درون آب اقدام به ضد عفوني کردن سبزيجات کرده و سپس با آب تميز مجدداً شستشو مي گردد.
مرحله آب گيري :
در اين مرحله، سبزيجات توسط دستگاه سانتريفوژ آبگيري شده و وارد مرحله بسته بندي مي شود.
مرحله بسته بندي :
دستگاههاي بسته بندي کاملاً اتوماتيک و مجهز با آخرين تکنولوژي روز اروپا بوده و محصولات تحت اتمسفر اصلاح ده بسته بندي و سپس در سردخانه ( دماي بين 1 الي 4 درجه سانتيگراد ) نگهداري مي شود.
به قلم:مریم ملکی/شرکت ایران چاشنی