اگر مي خواهيد تغذيه ي سالمي داشته باشيد و يا لاغر شويد بايد از صبحانه ي سالم شروع کنيد. چون اين وعده ي غذايي از اهميت بالايي برخوردار است؛ اما با اين حال اکثر افراد يا اهميتي به آن نمي دهند و يا اينکه از آن ور بام افتاده و مواد غذايي سنگين و پرکالري مصرف مي کنند. اگر مي خواهيد يک صبحانه ی سالم ميل کنيد و در عين حال چاق نشويد از اين مواد غذايي بپرهيزيد.
غلات صبحانه ي شيرين:خيلي از مردم ميل زيادي به خوردن غلات صبحانه ي آماده دارند. اين غلات بسيار خوشمزه هستند اما در عين حال سرشار از قند بوده و ارزش غذايي بالايي ندارند. به همين دليل حدود يک تا دو ساعت بعد از خوردن احساس گرسنگي خواهيد کرد. اين غلات سرشار از کربوهيدرات هاي ساده هستند که ميزان قند خون را به سرعت بالا برده و با همان سرعت نیـــــز پايين مي آورند.
بيسکوييت:اکثر بيسکوييت هاي مخصوص صبحانه که برخي از افراد براي صبحانه مصرف مي کنند بسيار شيرين و در عين حال فاقد پروتئين وفیبرهاي کافي هستند. اگـــــــر مي خواهيد تغذيه ي سالمي داشته باشيد دور اين قبيل خوراکي ها را خط قرمز بکشيد.
آب میـوه هاي صنعتي:حواستان باشد که در خصوص آبميوه هاي تازه صحبت نمي کنيم بلکه منظورمان آبميوه هاي صنعتي است؛ چون سرشار از قند هستند و اين قند به سرعت جذب بدن مي شود. اين آبميوه ها مغذي نيستند وتــــوصيه نمي شوند. يادتان باشد که مصرف آبميوه به تنهايي کافي نيست. بايد پروتئين، فيبرها و کلسيم نيز در برنامه ي غذايي تان داشته باشيد تا صبحانه ي کاملي ميل کرده باشيد.
کيک و انواع شيريني جات:خيلي از افراد مصرف کيک، مافين و هر نوع شيريني ديگر را راهي سريع و خوشمزه براي شروع صبح مي دانند. اما واقعيت اين است که انتخاب منــــاسبي نکرده ايد. درست است که اين خوراکي ها خوشمزه هستند و مصرف آن ها ساده است اما همين ها سرشار از قند بوده و فيبر و پروتئين و ويتامين ندارند. علاوه بر اين ميزان چربي که براي تهيه آن ها استفاده مي شود زياد است. حتماً مي دانيد که جذب همزمان ميزان زيادي چربي و قند تناسب اندامتان را به خطـر مي اندازد.
سوسيس و کالباس و رفقا:يکي از بدتـرين انتخاب هايي که مي توانيد براي صبحانه داشته باشيد گوشت هاي فرآوري شده مانند سوسيس، کالباس، هات داگ و غيره است. چون اين مواد غذايي سرشار از اسيدهاي چرب اشباع شده هستند که دستگاه گوارش را به زحمت مي اندازند. نتايج پژوهشي که در دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان مي دهد که مصرف منظم سوسيس و کالبــــاس براي صبحانه خطر بروز بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهند.
شيرين کننده هاي مصنوعي:درست است که اين قندهاي مصنوعي کالري کمتري دارند اما با اين حال براي سلامتي خيري نخواهند داشت. بهتر است از قندهاي طبيعي مانند شکر سرخ، عسل، شربت افرا و غيره استفاده کنيد. کافي است حواستان به ميزان مصرف اين قندهاي طبيعي باشد و بدون افتادن در دام زياده روي از طعم و خواص آن ها بهره ببريد.
نــان سفید:نان هاي سفيد مصرف زیـــــــادي دارند اما اگر مي خواهيد قند خون و وزنتان را کنترل کنيد بهتر است از مصرف اين نان ها بپرهيزيد. چون ميزان کربوهيدرات هاي موجود در آن ها بالا بوده و قند خون را به سرعت بالا مي برند. بدتر اينکه اين نان ها به طور موقت سيرتان مي کنند و بعد از يک ساعت شما به دنبال ريزه خواري خواهيد بود. توصيه مي کنيم حتماً از نان هاي سبوس دار که حاوي فيبر و پروتئين هستند استفاده کنيد.
مربـاهاي صنعتي:درست است که مرباها از میوه ها تهيه مي شوند اما مرباهاي صنعتي سرشار از قند هستند. در خصوص شکلات هاي صبحانه نيز همين طور است. اين مواد، پرکالري هستند و اگر به دنبال تناسب اندام هستيد نبايد زياد مصرف کنيد. مرباها و شکلات صبحانه و غيره قند خون را بالا مي برند اما انرژي لازم تا وقت ناهار را به بدن نمي دهند. اگر مربادوست هستيد بهتر است خودتان در منزل نسبت به تهيه آن ها اقدام کنيد. در اين صورت بهتر مي توانيد ميزان قند آن را کنترل کنيد.
حرف آخر اينکه صبحانه را بلافاصله بعد از بيدار شدن ميل کنيد. هر چه ديرتر صبحانه ميل کنيد گرسنگي تان بيشتر شده و بدون شک ديرتر سير مي شويد. يادتان باشد که يکي از اهداف صبحانه مصرف مواد غذايي مفيد داراي پروتئين و فيبر کافي است تا مواد مغذي در طول روز را جذب کرده باشيد. نيازي به حذفکلـی چربي ها از وعده ي صبحانه نيست. اگر در هر وعده چربي دريافت نکنيد بدون شک يک ساعت بعد احساس گرسنگي خواهيد کرد.
منبع:سایت آفتاب/ به کوشش:مبارکه پویا/شرکت پویا گستر