شرکت کامپاندسازی گروه صنعتی پارت لاستیک (بسپارسازه)، با بهره گيري از تجارب مدون چند سالهقدم در راه دستیابی به دانش فنی تولید ترمو پلاستیک الاستومر شبکه ای (ولکانیزه)TPV نهاده است.
گزيده اي از توضيحات آقای مهندس سعيد اسدي مدير پروژه طرح (مدير مهندسي و تحقيق و توسعه شرکت بسپار سازه توس )
ترکيبات ترموپلاستيک الاستومر ( TPV ) موادي هستند که بسياري از خواص الاستومرها را دارا مي باشند، در عين حالي که مي توان آنها را به عنوان ترموپلاست ها در دماهاي معمول فرآيند کرد. همچنين لازم نيست که در طول فرآيند رسيدن به محصول نهايي از فرايندپخت استفاده شود. روش تثبيت شده و مناسبي که به طور گسترده اي جهت توليد اين مواد به کار برده مي شود، ولکانيزاسيون ديناميک نام دارد که به روشي جهت آماده سازي ترکيبات ترموپلاستيک داراي ذرات الاستومري وولکانيزه شده اطلاق مي شود که ذرات الاستومري حين اختلاط مذاب با يک ماتريس ترموپلاستيک مناسب، کراسلينک نيز مي گردند. به عبارت ديگر، به جاي استفاده از ماشين آلات شکل دهي و پخت صنعت لاستيک، با کمک گرفتن از تجهيزات ساده و پر بازده صنعت پلاستيک، مي توان آميزه هايي با خواص مشابه با الاستومرها توليد کنيم. اين تفاوت در فرآيند ، نشان دهنده مزيت اقتصادي قابل توجهي نسبت به لاستيک ترموست ولکانيزه شده مي باشد.
ترموپلاستيک الاستومرها کاربرد وسيعي در صنايع مختلف در جايگزيني با لاستيک دارند که از آن جمله مي توان به صنايع خودرو سازي در ساخت انواع پروفيل و قطعات لاستيکي و نيز صنايع ساختماني و سيم و کابل و ... اشاره نمود.
بر اين اساس ايده توليد اين ماده با لحاظ مزاياي ذکر شده از چندين سال قبل در واحد مهندسي شرکت بسپار سازه مطرح واز دو سال پيش با انجام اقدامات عملي وارد فاز توليدآزمايشي به کمک دستگاه اکسترودر دوپيچ گرديد .هر چند که حسب مطالعات تئوريک و تحقيقات انجام شده و با لحاظ گستردگي و دانش وسيع توليد اين محصول در ابتدا توليد با امکانات موجود مشکل به نظر مي رسيد اما با لحاظ ضرورت بومي سازي و دستيابي به اين سطح دانش با همت مجموعه مديريت و کارشناسان مهندسي و با تشکيل تيم تخصصي مهندسي پلاستيک ونيز با حمايتهاي مجموعه مديران ارشد شرکت بالاخص آقاي مهندس سهيل يزدانبخش و مديريت کارخانه اقدامات به صورت موثرتري پيگيري گرديد تا اينکه اولين نمونه مورد تاييد آن در بهار سال گذشته به مرحله توليد رسيد.
از آنجا که مسئله توسعه بازار در اينگونه پروژه هاي خاص حائز اهميت مي باشد از ابتداي همان سال علاوه بر توليد موفق نمونه پروفيل در شرکت پويا گستر ، با لحاظ اهداف کلان سازماني شرکت بسپار سازه در توسعه همزمان محصولات صنايع غير خودروئي و حسب تحقيقات انجام شده مذاکرات با يکي از معروفترين شرکتهاي کابل سازي کشوري انجام و نمونه اين محصول در فرايند توليد کــــابل به صورت موفقيت آميزي توليد شد و پس از تاييد تستهاي مربوطه از انتهاي سال قبل وارد فــــاز توليدانبوه گرديد.
بر اين اساس با لحاظ استانداردهاي جديد صنعت خودروسازي در حوزه خودروهاي جديد و نيز کشش بازارهاي صنعتي جهت استفاده از اين محصول با توجه به مزاياي اقتصادي ذکر شده و بويژه بازيافت پذيري آن، توسعه ترموپلاستيک الاستومرها کماکان در دستور کار شرکت بسپار سازه قرار داشته تا بتوان در جهت اهداف صنعتي و اقتصادي گروه پارت لاستيک به منظور توسعه محصولات دانش بنيان با تکنولوژي روز دنياگامهاي بلندتري برداشت.
وظيفه خود مي دانيم اين موفقيت بزرگ و تحسين برانگيز را به مديريت محترم کارخانه جناب آقاي مهندس صدر يزدي و همه مديران و کارشناسان و پرسنل کوشا اين مجموعه بويژه تيم مهندسی پلاستيک تبريک عرض کنيم و آرزومند موفقيت هاي بيشترشان باشيم.
به قلم : تحريريه نشريه ستاره دانايي