1- روز خود را با قدرت شروع کنید.
شیوهای که بر اساس آن روز خود را آغاز می کنید وضعیت شما را تا انتهای همان روز مشخص می کند. اگر روز خود را غمگین و با گفتن یک جمله مأیوس کننده آغاز کنید، شک نکنید خبرهای ناامید کننده ای از سوی مدیر یا همکاران خود در محل کار انتظار شما را می کشد! شروع روز با یک انرژی مضاعف نکته بسیار مهمی است. به محض اینکه از رختخواب بیـــدار می شوید، خودتان را از نظر روحی برای روزی که در پیش دارید، آماده کنید. از آن پس می توانید با نیروی فزاینده حرکت کنید. به خودتان روحیه بدهید و هر برنامه ای را که دارید بررسی کنید.
2- به حقوق و دستمزد خود بیشتر توجه کنید.
جای تعجب نیست که پول یکی از قدرتمندترین موتورهای انگیزه محسوب می شوداما جالب اینجاست که ما به عنوان پرسنـل یک سازمان یا شرکت، بعد از مدتی کــه از استخدام می گذرد، کم کم فراموش می کنیم که در قبال وظیفه ای کـه انجام می دهیم حقوق دریافت می کنیم و این اتفاقی است که قبل از استخدام و در زمان بیکاری برای ما آرزو محسوب می شد. دائما شرایط خود را مرور کنید. نگذارید روزمرگی گریبان شما را بگیرد. شما امروز استخدام یک شرکت شدید و حقوق دریافت می کنید. با حقوقتان به خواسته های خود برسید. اگر در محیطی کار می کنید که عملکرد شما می تواند روی حقوقتان تاثیر بگذارد، پول می تواند یکی از بزرگترین علل برانگیختگی شما جهت کار بیشتر نسبت به دیگران باشد.
3- همواره به پیشرفت و رشد شغلی خود بیندیشید.
اگرچه شغل فعلی شما مطمئن ترین سکوی پیشرفتان است، ولی همیشه موقعیتهای دیگری وجود دارد که می توانید در آینده در آن مشاغل نیز فعالیت کنید. بررسی مشاغل آینده و رشد و تعالی خودتان یکی از شیوه های جادویی برای افزایش انگیزه شما در محل کار فعلی است. به عنوان مثال، شرایطی را در نظر بگیرید که در آیندهای نه چندان دور شرکتی که در آن مشغول به کار هستید به یک مدیر میانی یا ارشد در بخش شما نیاز پیدا می کند. افراد از نظر صلاحیت ها و شایستگی ها مورد ارزیابی قرار می گیرند و در نهایت شما را به عنوان مدیر انتخاب می کنند. دلیل این انتخاب، تجربه و سابقه فعالیتی است که در بخش مربوطه دارید. فکر می کنید چه عامل انگیزاننده ای از این بهتر می توانید پیدا کنید؟ در هر محیطی کـــــه فعالیت می کنید همواره به پیشرفت و رشد شغلی خود بیندیشید. با تمرکز روی پتانسیل های کاری خود مطمئنا انگیزه تان برای کار افزایش می یابد و به این شناخت خواهید رسید که استحقاق رسیدن به موقعیت های بالاتر و بهتری را دارید.
4- روی جوانب مثبت کار تمرکز کنید.
یکی از بدترین و منفی ترین محرک های کاری این است که شما کارمندان و همکارانی داشته باشید که مدام از سازمان (شرکت) بدگویی می کنند و باعث تضعیف روحیه کاری دیگران می شوند. پر واضح است که با انگیزه ماندن در چنین محیطی بسیار دشوار است. در هر سازمانی خوبی و بدی وجود دارد. بنابراین روی خوبی های آن تمرکز کنید و سعی کنید با افرادی که هم سلیقه و همفکر خودتان هستند مراودهکنید. در این صورت از کار کردن لذت می برید و انگیزه تان برای پیشرفت دست نخورده و سالم خواهد ماند. ولی زمانیکه شما اجازه می دهید نکات منفی کاری وارد ذهنتان شود به این معنا است که اجازه داده اید تا تردید و دودلی در فعالیت یا عدم فعالیت در سازمان به ذهن شما ورود کند که این مهلک ترین عامل برای انگیزه محسوب می شود.

5- با همکاران خود رقابت سازنده کنید.
از هر فرصتی در محیط کاری خود استفاده کنید تا به رقابت سالم با همکاران خود بپردازید. این یکی از محرک های انگیزش درمحیط کاری محسوب می شود.
به عنوان مثال، اگر در واحد فروش مشغول به فعالیت هستید، در زمان استراحت آمار فروش همکاران خود را بگیرید. مدت زمانیکه در بیرون از سازمان هستید از مشتریان شرکت سوالاتی در مورد نحوه عملکرد همکاران خود بگیرید تا نقاط ضعف آنها را پوشش داده و از نقاط قوت عملکرد شان استفاده کنید. حتی اگر در بخشی فعالیت می کنید که میزان حقوق شما به فعالیت شما بستگی نداشته باشد بازهم بهترین عملکرد را از خود نشان دهید. همواره سعی کنید در میان همکاران خود بهترین باشید. مجددا تاکید می کنیم که رقابت سالم دارای اثر بخشی مناسبی است نه رقابت ناسالم که منجر به تخریب همکاران خواهد شد.
6- از شغل خود لذت ببرید.
آیا می خواهید در پایان روز و بعد از اتمام کار که به خـانه بازمی گردید از آنچه انجام داده اید احساس غرور کنید؟ پر واضح است جایی که شما بیشتر از 7 ساعت روز در آن به سر می برید قسمت مهمی از زندگی شما را تشکیل می دهد. در هر شغلی که هستید، خواه شغل ایده آل شما باشد یا نباشد، با افتخار و انگیزه هرچه بیشتر فعالیت کنید. حتما علتی وجود دارد که شما به خاطر آن، این شغل را انتخاب کرده اید. پس بر همان یک علت تمرکز کنید و از آن یک تجربه خوشایند و لذت بخش بسازید. در نتیجه زمانیکه به خانه بر می گردید از پیشرفت کاری خود احساس غرور می کنید. زمانیکه شما از کار و شیوه انجام آن توسط خود رضایت دارید، به معنای واقعی از زندگی خود لذت خواهید برد. فراموش نکنید که این شما هستید که به شغل خود زندگی می بخشید.
منبع:روزنامه دنیای اقتصادشماره3327
به کوشش:سمیه بیهقیان