با شروع فصل پاییز، یکی از شایع ترین اتفاقاتی که برای افـراد می افتد مسئله خشکی پوست است و مسلما با سردتر شدن هوا، ناراحتی و عوارض آن شدیدتر خواهد شد، اما چه خوب است که بدانید چطور باید از پوستتان در برابر سرما نگهداری کنید و با حفظ رطوبت مناسب، پوستی شاداب و سالم داشته باشید.
مراقبت از دست ها
شستن دست ها با صابون، بیش از روزی 5 یا 6 بـــار توصیه نمی شود. از صابون ملایم استفاده کنید و بعد از هر بار شست و شو با صابون به دست هایتان کرم بمالید. دستکش فراموش نشود! استفاده از دستکش نقش مهمی در جلو گیری از خشکی پوست دست ها در فصل پاییز و زمستان دارد.
صابون صورت
صابونی که برای شست و شوی صورت استفاده می کنید باید کمی ملایم تر از فصل های دیگر باشد تا پوست صورت را خشک نکند. صابون های ملایم با PH پایین یا صابون های کرمی انتخاب کنید. پس از شست و شو، صورت خود را با استفاده از یک دستمال نازک و لطیف خشک کنید. خشک کردن صورت با استفاده از حوله سخت و زبر باعث تحریک و خشــکی پوست می شود.
محیط خانه را مرطوب نگه دارید
برای جلوگیری از خشک شدن هوای محیط در اثر روشن بودن وسایل گرمازا، یک کتری پر از آب روی بخاری قرار دهید و یا یک دستگاه بخور تهیه کنید تا بخار متصاعد شده از آن، رطوبت مورد نیاز محیط را به حد تعادل برساند. ( این مورد مخصوصا به افرادی که در خانه، نوزاد یا کودکی با پوست حساس دارند توصیه می شود).
محصولات مراقبت از پوست
افرادی که پوستشان خیلی خشک است وسرمای هوا هم این خشکی را تشدید می کند، باید از کرم هایی با پایه چربی و افرادی که پوستشان چرب است و می خواهند فقط رطوبت از دست رفته آن را بازیابند، بهتر است کرم های با پایه آب مصرف کنند.
بهتر است این کرم ها را صبح ها بعد از شست و شو و تمیز کردن پوست استفاده کنید و هر چند ساعت تجدید کنید. به آقایان توصیه می شود به طور روزانه از لوسیون یا کرم های مرطوب کننده در قسمت هایی از بدن مانند آرنج، زانوها و قوزک پا استفاده کنند. در صورت خشکی پوست صورت هم به جای کرم های نرم کننده بر پایه چربی، باید از کرم های مرطوب کننده بر پایه آب استفاده کنند تا صورتشان جوش نزند.
ضد آفتاب و جلوگیری از خشکی پوست
یک باور اشتباه این است که ملایم تر شدن نور آفتاب در روزهای پاییزی نیاز به استفاده از ضد آفتاب را از بین می برد، در حالی که مصرف نکردن ضد آفتاب یکی از عوامل خشکی پوست در فصل سرما است. بنابراین در پاییز هم باید از ضد آفتاب، البته در دفعات کمتر استفاده شود. به دست ها هم ضد آفتاب بزنید تا مانع از بروز چروکیدگی و پیری پوست گردد.
دوش گرفتن
در یک صبح سرد پاییزی و زمستانی هیچ چیزی به اندازه دوش آب گرم شما را سرحال نمی آورد. با پایین آوردن درجه حرارت آب به حفظ سلامت پوست و جلوگیری از خشکی آن کمک کنید. دوش آب گرم در مدت زمان طولانی، چربی های طبیعی پوست را از بین می برد. اگر تمایل به حمام کردن با آب گرم دارید بیشتر از 5 دقیقه در حمام نمانید. اگر پوستتان خشک است، در فصل پاییز و زمستان، تعداد دفعات حمام را به حداقل برسانید.
مایعات بیشتری بنوشید
در فصول سرد کمتر تشنه می شویم. حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید پوست شما برای شاداب ماندن روزانه به 6 تا 8 لیوان آب نیاز دارد.
به سبزیجات و میوه های فصل خوش آمد بگویید
ویتامین C یکی از تقویت کننده های طبیعی پوست است که درمرکبات به وفور یافت می شود. انواع کلم و سبزیجاتی که در فصول سرد فراوان هستند، مانند کلم پیچ و کلم بروکلی و کدو حلوایی شفادهنده های طبیعت برای پوست هستند.
روغن زیتون مانع خروج رطوبت از سطح پوست شده و از پیشرفت خشکی جلوگیری می کند.