اين آينه اولين مانيتور ال.سي.دي در جهان است که به راننده امکان ديدن کامل وسايل نقليه پشت سر وي را در زمان رانندگي مي دهد. با افزايش سيستم هاي دوربيني پيشرفته در خودروها و مطابق با قانون جديد فدرال، همه خودروها براي ايمني و ديد بيشتر بايد به سيستم هاي دوربيني پيشرفته مجهز شوند.در برخي خودروها وجود سيستم هاي دوربيني و مانيتورينگ پيشرفته که موجب افزايش ديد راننده مي شوند، مي تواند گيج کننده و پيچيده باشد. دوربين هاي ديد عقب و ساير سيستم هاي دوربيني جانبي براي خودروها، رانندگي ايمن در جاده را به ارمغان مي آورند ولي هميشه مجالي براي پيشرفت بيشتر وجود دارد. کمپاني نيسان اميدوار است که بتواند اين مشکل را با تکنولوژي جديد آينه هوشمند برطرف کند.
اما چه چيزي موجب تمايز اين تکنولوژي جديد کمپاني نيسان از ساير دوربين هاي ديد عقب شده است؟ این آینه ها ظاهري مشابه آينه هاي معمولي دارند با این تفاوت که،آینه های قديمي فقط زماني که هوا کاملا صاف است، به خوبي کار مي کند و تمام خودروهاي پشت سر را بدون وجود مانعي نشان مي دهد؛ اما زماني که هوا ابري است ياداخل خودرو تا سقف با وسايل پر شده است، امکان ديد عقب وجود ندارد. در اين زمان ابزار کمکي کوچک به کــار مي آيد و راننده مي تواند آينه هوشمند را فعال و ديد آينه قديمي را به صفحه نمايش ال.سي. دي که در اطراف آينه قراردارد، منتقل کند.اين دوربين که داراي رزولوشن بسيار بالايي است، در شيشه عقب خودرو نصب مي شود که خودروهاي پشت سر و تمام نقاط کور را بدون مانعي به راننده نشان مي دهد و تصوير آن را در صفحه نمايش ال. سي . دي که در آينه عقب معمولي فعــال مي شود، نمايان مي کند.
راننده به راحتي مي تواند اين آينه را با کنترل ساده اي که پشت آينه قرار دارد، جلو و عقب کند. اين آينه جديد براي افرادي که هنگام خريد خودرو به آپشن آينه اصرار دارند، کمک شاياني کرده است. زماني که قانون جديد دولتي به اجراي کامل در بيايد ، تمام خريداران مجبور به خريد خودروهايي مجهز به اين سيستم هستند، اين تکنولوژي موجب درخشش بيشتر برند کمپاني نيسان مي شود. گفتني است که اين آينه مي تواند به دليل نمايش مستقيم تمام مسير پشت سر راننده، موجب حواس پرتي وي شود.
آينه هوشمند کمپاني نيسان اولين سيستم هوشمند به حساب مي آيد. سيستم هوشمند اين کمپاني داراي مزاياي بيشتري در مقايسه با ساير سيستم هاي دوربيني است. بزرگترين مزيت آن، سادگي آن است.نکته ديگر اين کــــه، ظاهر اين آينه مانند آينه های ديد عقب است و راننده خيلي راحت مي تواند به چيزي که در نمايشگر به تصوير کشيده مي شود، عادت کند.
همچنين راننده نيازي به تغيير زاويه ديد به سمت مرکز کنسول براي ديدن نمايشگر يا تصويري که در جلوي آينه به نمايش در مي آيد، ندارد. علت حواس پرتي راننده در زمان استفاده از اين آينه، نمايش تصاوير به صورت شهودي و کاملا آشنا است. اين تغيير فقط براي دسترسي راحت در شيشه جلــو نمايش داده مي شود، بنابراين مي توان آن را به سرعت فعال کرد. بر خلاف ساير سيستم هاي دوربين، نيازي به گشتن در منو هاي پيچيده يا فرمان از طريق صدا براي تغيير ديدگاه نداريد.
نيسان مي گويدکه اين دوربين در موقعيت هايي با نور نامناسب، مثل طلوع و غروب آفتاب و حتي نور خيره کننده چراغ هاي جلوي ساير خودروها نيز، عملکرد مناسبي دارد. آينه هاي واقعي نيز قانون فدرال را در شکل طبيعي خود برآورده مي کنند. زماني که دوربين روشن است، اکثر بخشها را مثل آينه هاي معمولي نمايش مي دهد. اگر چه، درجه بالاي گوشه راست مانيتور به راننده خاطرنشان مي کند که اين آينه کاملا فعال است و همين موضوع به کاهش حواس پرتي و گيج کنندگي بالقوه راننده کمک مي کند.
آمريکا سيستم آينه هوشمند را در آوريل سال 2014 در نيويورک به بهره برداري رساند و در همان سال، کمپاني نيسان در همايش ايمني ترافيک جهاني که هدفش شناسايي ابداعات جديد براي ايمني بيشتر در صنعت خودروسازي براي نجات جان بود، موفق به کسب جايزه دستيابي به ايمني ترافيک شد، اما مزاياي کشف نشده بيشتري نيز، در خصوص اين تکنولوژي جديد وجود دارد. کمپاني نيسان مي گويد که اين آينه هوشمند مشکلات ديگري را نيز حل مي کند. اين آينه موجب بروز تغييراتي در طراحي داخلي خودروها نيز شده است که هنوز مشهود نيست؛ اين تغييرات به گونه اي است که مي تواند نگراني طراحان را در خصوص وجود موانعي در خودرو مثل ضخامت ستون c خودرو، که ممکن است روي ديد نقاط کور راننده تاثير بگذارد، برطرف کند، در نتيجه، آنها مي توانند طراحي هاي جديد و نوآورانه را در طراحي خودروها ارايه کنند.
.اگرنيسان بتواند به موفقيت جديدي در اين تکنولوژي دست يابد، به معناي دور انداختن دوربين هاي ديد عقبي که ميشناسيم نيست. در حقيقت، آمريکا نصب دوربين هاي ديد عقب را تا سال 2018 در تمام خودروهاي توليدي جديد اجباري کرده است. چون هنوز مجوز استفاده از اين تکنولوژي جديد کمپاني نيسان به ساير خودروسازان داده نشده است، مي توان گفت که رقيبي براي اين تکنولوژي پيدا نشده است، اما اگر تاثير گذاري اين آينه ادامه داشته باشد، گذاشتن اين آپشن در خودروها به عنوان قانون جديد فدرال تصويب مي شود، به خصوص اگر همين کارآمدي و سادگي را داشته باشد و بتواند حواس پرتي راننده را هنگام رانندگي کاهش دهد.
منبع: ماهنامه صنعت خودرو
به کوشش: محمد ساده/ واحد اداری شرکت سیکلمه