تاريخ نشان مي دهد که مردم هميشه به آب احترام مي گذاشتند، از اين رو "تيرگان" از آغاز تير ماه جشن پاسداشت آب بود.جشن تيرگان از ابتداي بلندترين روز سال آغاز و تا ***تير ماه که «تير روز» ناميده مي شود ادامه داشت

و در اين جشن، مردم موظف به احترام به آب به عنوان يک هديه الهي بودند. در ايران باستان، تيرماه، زمان جشن برداشت خرمن بود و تيرگان يا اول تيرماه، جشن آب و حفاظت از منابع آبي بود. در جشن فرهود، ايرانيان بر اين باور بودند که آب مقدس ترين شيء زمين است و ارواح و درگذشتگان، پاسبان آسماني چشمه ها و رودها هستند. در يک هزار و سيصد سال پيش اقوام ايراني، با نيايش از آب تجليل مي کردند و در دوران اسلامي نيز آب تقدس بسيار بالايي دارد و در قرآن بارها به آن اشاره شده است. اما در زمان معاصر با توسعه مراکز شهري و گسترش صنايع، منابع آب کمتر از گذشته شده و صرفه جويي و حفظ منابع آب نيازمند يک همت جهاني و همگاني است تا اين مايه حيات در خطر نيفتد. جشن تيرگان فرصتي براي يادآوري صرفه جويي در آب است که مي تواند دوباره در بين مردم به عنوان يک وظيفه همگاني بروز و ظهور پيدا کند.

شگفتي هاي آب در ارتباط با سلامت

با آب لاغر شويد.

مي خواهيد وزن کم کنيد؟ آب کمک مي کند تا متابوليسم بدن بالا رود و احساس سيري کنيد. آب را جايگزين نوشيدني هاي پر کالري کنيد و قبل از هر وعده اصلي يک ليوان آب بنوشيد تا کمتر غذا بخوريد. شايد که از خود بپرسيد خوردن آب چطور باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن مي شود. يک ليوان آب سرد بنوشيد، هرچقدر سردتر بهتر. بدن بايد اين آب را گرم کند، بنابراين کالري مي سوزاند، به اين شکل است که سوخت و ساز بالا مي رود.

افزايش انرژي با آب

اگر احساس خستگي و بي حالي داريد، يک ليوان آب بنوشيد. کم شدن آب بدن باعث مي شود احساس خستگي کنيد. تامين آب کافي براي بدن باعث مي شود قلب، خون را به صورت بهتري به جريان درآورد. همچنين آب کمک مي کند که خون، اکسيژن و مواد مغذي ضروري را راحت تر به سلول ها برساند.

آب باعث کاهش استرس مي شود.

حدود 70 تا 80 درصد از مغز را آب تشکيل مي دهد. اگر بدن کم آب شود مسلم است که مغز دچار استرس مي شود. اگر احساس تشنگي مي کنيد، بدن شما مقداري کم آب شده. براي اين که هميشه سطح استرس را پايين نگه داريد، هميشه روي ميز خود يک ليوان آب قرار دهيد يا با خود يک بطري آب حمل کنيد تا در صورت تشنگي استفاده کنيد.

با آب عضله بسازيد.

نوشيدن آب از کشيدگي عضلات جلوگيري کرده و مفاصل را روان مي کند. وقتي خوب آب بدن را تامين کرده باشيد مي توانيد به مدت و شدت بيشتري ورزش کنيد و عضله بسازيد.

با آب پوست خود را تقويت کنيد.

خطوط و چين و چروک هاي ريز، وقتي آب بدن کم است عميق تر مي شوند. آب مانند کرم زيبايي عمل مي کند. نوشيدن آب سلول هاي کم آب را سيراب مي کند و صورت جوان تر مي شود. همچنين نوشيدن آب از گر گرفتگي جلوگيري مي کند، جريان خون را بهبود مي بخشد و باعث درخشش پوست مي شود.

با آب متعادل بمانيد.

در کنار فيبر، آب نيز براي کساني که رژيم دارند مهم است. آب سيستم گوارشي بدن را تصفيه مي کند. اگر آب بدن کم شود ، بدن تمام آب را جذب مي کند و روده بزرگ خشک مي شود. اين اتفاق باعث مي شود روند تصفيه مشکل شود. آب خطر سنگ کليه را کاهش مي دهد. يکي از دلايل بالا رفتن خطر بروز سنگ کليه اين است که افراد بزرگ سال و کودکان آب مورد نياز بدن شان را تامين نمي کنند. آب به صورت ادرار، نمک و مواد معدني بدن را رقيق مي کند. اگر ادرار رقيق باشد، سنگ کليه تشکيل نمي شود؛ پس با خوردن آب کافي اين خطر را کاهش دهيد

منبع:khabarche.ir