سرعت 1600 کيلومتري براي خودروي بلادهاوند در 2012

طرحي در انگليس به‌منظور ساخت يک خودرو با قابليت حرکت با سرعت بيش از هزار و600‌کيلومتر در ساعت (هزار مايل‌) آغاز شده است.

ساخت موتوري با حجم بالا براي خودرويي موسوم به بلادهاوند (Bloodhound) در ژانويه سال آينده ميلادي کليد مي‌خورد. هدف سازندگان خودروي مذکور اين است که با اين خودرو که به احتمال زياد داراي قابليت حرکت با سرعت بالاي هزار و 600‌کيلومتر در ساعت است، بتوانند رکورد سرعت در سطح زمين را تا سال2012 بشکنند. بلاد‌هاوند براي بهبود رکورد سرعت بايد با سرعتي بالاتر از سرعت خودروي «تراست اس‌اس‌سي سوپر‌سونيک» که در سال1997 موفق شد با 1228‌کيلومتر در ساعت رکورد سرعت جهان را بشکند، حرکت کند. موتور خودروي بلادهاوند ترکيبي خواهد بود از يک راکت هيبريد و يک موتورجت تايفون که از جت‌هاي جنگنده اروپايي محسوب مي‌شود. 3 نفر از افرادي که در پروژه خودروي تراست که در سال‌1997 موفق به آخرين رکوردشکني سرعت شد، حضور داشتند، در پروژه اخير بلادهاوند نيز مشارکت دارند.

با توجه به آزمايش‌هاي اخير، اعضاي مشارکت‌کننده در ساخت پروژه سريع‌ترين خودروي جهان موسوم به بلادهاوند متوجه شده‌اند سطح مناسب براي رکوردشکني سرعت توسط بلادهاوند در آفريقاي جنوبي يافت مي‌شود ولي در ايالات متحده شانس زيادي وجود ندارد.

خودروي بلاد هاوند در طرح فعلي خود از چرخ‌هاي نامتقارن استفاده مي‌کند. اما اکنون مهندسان در حال بازبيني طراحي چرخ‌ها هستند و قصد تغيير طراحي آنها را به يک طرح متقارن دارند. به احتمال زياد چرخ متقارن پيشنهادي محکم‌تر، سبک‌تر و ارزان‌تر از طرح فعلي خواهد بود.

مهندسان پروژه بلادهاوند همچنين به توافق رسيده‌اند که تا حدي بار روي چرخ‌ها را پايين‌تر بياورند. اين نتيجه 18‌ماه مدل‌سازي رياضي و تحقيق بود و گام بسيار مهمي براي مهندسان پروژه بلادهاوند محسوب مي‌شود.

مهندسان اين پروژه حتي کارهايي از قبيل جابه‌جا کردن جاي جت و راکت را هم انجام داده‌اند. عکس‌العمل‌هاي عمومي به بلادهاوند همچنان خيره‌کننده است. به تازگي مدلي نمايشي از خودروي بلادهاوند براي رونمايي به فستيوال سرعت گودوود ارسال شده است. نخستين آزمايش راکت در ابعاد واقعي نيز 5هفته گذشته انجام شد. قرار است راکت هيبريدي در صحراي موجاوه مورد آزمايش قرار گيرد.

ريچارد نوبل، مدير اين پروژه در مصاحبه با يک شبکه خبري درباره اين طرح مي‌گويد: ما شرکت‌هاي زيادي را در سراسر دنيا شناسايي کرده‌ايم که خواستار حمايت مالي از پروژه ساخت اين خودرو هستند. در واقع آنقدر متقاضي براي حمايت مالي از اين پروژه زياد شده که ديگر فضايي براي ساير حاميان مالي باقي نمانده است.پيش‌تر ريچارد نوبل خواستار کمک افراد براي راه‌اندازي پروژه ساخت اين خودرو شده بود.

او در تشريح محل انتخاب شده براي رکورد زني بالاترين سرعت در دنيا مي‌گويد: اين خودرو در سطح يک درياچه خشک شده در استان کيپ شمالي در آفريقاي جنوبي به رکورد شکني خواهد پرداخت.

نوبل مي‌افزايد: پيش از آنکه اين خودرو بتواند در اين زمين به حرکت در‌آيد و استارت آغاز رکوردشکني زده شود، مردم بايد کمک کنند سطح درياچه خشک شده را از سنگ‌ها وقلوه سنگ‌ها پاک کنيم. پرش سنگ در سرعت بالاي هزار کيلومتر مي‌تواند به بدنه نازک و ظريف اين خودرو و همچنين چرخ‌هاي آلومينيومي آن آسيب وارد کند.

هم‌اکنون با کمک دولت محلي استان کيپ شمالي کار آماده‌سازي‌ مسير حرکت بلاد هاوند آغاز شده و گروهي 300نفره از مردم محلي کار تميز کاري اين زمين به مساحت 20 کيلومتر در 5کيلومتر را شروع کرده‌اند. نوبل همچنين با انتشار يک آگهي در روزنامه تايمز لندن خواستار کمک داوطلبان انگليسي به مردم کيپ شمالي براي پاکسازي مسير شده است.

 سابقه

شکستن رکورد سرعت رويدادي تازه نيست و از سال‌هاي پيش از آغاز جنگ جهاني دوم مسابقات آن آغاز شد. براي نخستين بار در سال1935 خودروي بلوبرد در آمريکا موفق شد با سرعت بالاي 400‌کيلومتر در ساعت که در آن زمان سرعتي خيره‌کننده بود رکوردشکني کند. تنها 3‌سال بعد خودروي تاندربولت در سال1938 موفق شد با سرعت بالاي 450‌کيلومتر در ساعت رکورد بلوبرد را جابه‌جا کند. اما با آغاز جنگ جهاني دوم وقفه‌اي در رکورد شکني سرعت ايجاد و پس از 9 ‌سال مجدداً در سال1947 اين رويداد پيگيري شد که اين سال خودروي رايلتون رکوردي معادل 500 کيلومتر در ساعت از خود برجاي گذاشت.

4 دوره ديگر اين مسابقات انجام شد تا اينکه در سال1997 خودروي مافوق صوت «تراست اس‌اس‌سي» تمامي رکوردهاي قبلي را به ميزان قابل توجهي جابه‌جا کرد و موفق شد براي نخستين بار با سرعتي معادل 1228‌کيلومتر در ساعت حرکت کند. اين بار و پس از گذر 13‌سال مهندسان مراحل نهايي آماده‌سازي‌ بلادهاوند اس‌اس‌سي را طي مي‌کنند و قرار است در سال‌2012 خودروي بلادهاوند با 1609‌کيلومتر در ساعت رکورد جديدي از خود بر جاي بگذارد. در واقع پس از قريب به 8دهه از آغاز رويداد رکوردشکني سرعت، بلادهاوند قصد دارد رکورد سرعت سريع‌ترين اتومبيل جهان (بلوبرد با بيش از 400‌کيلومتر در ساعت) را به ميزان بيش از هزار و 200‌کيلومتر در ساعت جابه‌جا کند و نمادي شود از ورود به عصر جديد سرعت در قرن بيست‌و‌يکم.