براي اين که پوستي سالم و شاداب داشته باشيد بهترين کار شروع يک رژيم غذايي سالم و مناسب براي پوست شماست. شما مي توانيد براي خوردن مواد غذايي مناسب باعث جلوگيري و يا به حداقل رساندن مشکلات شايع پوستي خود شويد.

آنتي اکسيدان ها نقش مهمي در حفظ سلامتي پوست دارند و در برابر نورخورشيد و ساير مواد مخرب محيطي از پوست شما محافظت مي کنند با توجه به اين که پوست مانند يک سد حفاظتي براي بدن عمل مي کند، بايستي با رعايت يک برنامه غذايي مناسب اين سد حفاظتي را تقويت کنيد.

آنتي اکسيدان ها

تحقيقات نشان داده اند آنتي اکسيدان هان خاص مثل ويتامين C، ويتامين E، سلنيوم و ويتامين Aباعث محافظت از پوست و جوان سازي آن مي شود.

استفاده از آنتي اکسيدان ها به صورت کرم و موضعي مي تواند به محافظت از پوست در برابر اشعه خورشيد و برخي از آسيب ها و تومورهاي پوستي کمک کند. از داروهاي حاوي ويتامين A مي توان به Renova و Accnutane که دارويي رايج براي درمان آکنه و چين و چروک هستند اشاره کرد.

ويتامين C

اين ويتامين که به طور طبيعي در پوست است در توليد کلاژن و سلول محافظت کننده در برابر راديکال هاي آزاد نقش مهمي دارد. مطالعات نشان داده است موش هاي آزمايشگاهي که از مواد غذايي غني شده با ويتامين C استفاده کرده اند، پوست آن ها قادر به مقابله بهتر با امراض پوستي مي باشد. شما مي توانيد با خوردن ميوه ها و سبزيجات حاوي اين ويتاميتن پوست خود را ايزوله کنيد.

غذاهاي غني از ويتامين C

فلفل دلمه ، پرتقال ، گريپ فروت، توت فرنگي، آناناس، ليمو، بروکلي ، لوبيا، گوجه فرنگي ، تمشک ، هندوانه، باميه، خرمالو و ...

ويتامين E

ويتامين E از غشاي سلول هاي پوستي در برابر اشعه UV محافظت مي کند و به همراه ويتامين C خاصيت ضد پيري دارد و از پوست محافظت مي کند.

غذاهاي غني از ويتامين E

مغز بادام، کره بادام، تخمه آفتاب گردان، فندق، اسفناج ، برگ چغندر، بذر کتان، بروکلي، فلفل قرمز، خربزه، انبه، روغن زيتون ، آووکادو و...

سلنيوم

سلنيوم يک ماده معدني آنتي اکسيداني است که به محافظت از پوست در برابر اشعه هاي تخريبي خورشيد کمک کرده و خاصيت ضد پيري براي پوست دارد و از پوست محافظت مي کند.

غذاهاي غني از سلنيوم:

ماهي تن، تيلاپيلا، صدف، ماکارون، گوشت گاو بدون چربي، ميگو، برنج قهوه اي ، قارچ ، تخم مرغ و...

بتا کاروتن

کاروتن از مواد مغذي است که در بدن به ويتامين A تبديل مي شود و به رشد و ترميم بافت هاي بدن از جمله پوست کمک مي کند اما مصرف آن در دوزهاي بالا از طريق مکمل ها مي توانند سمي باشد، بنابراين توصيه مي شود از طريق مواد غذايي آن را دريافت کنيد.

بهترين غذاهاي حاي بتاکاروتن

هويج، کدو تنبل، فلفل قرمز، خردل، اسفناج، برگ چغندر، هندوانه، گيلاس، مارچوبه، کلم قرمز و...

روي

بدن شما حاوي 6 درصد روي مي باشد. اين ماده معدني باعث حفاظت از غشاي سلولي و کلاژن مي شود. افراد مبتلا به کمبود شديد روي عوارضي مانند قرمزي پوست، جوش هاي چرکي، پوسته پوسته شدن و تغييرات ميکروسکوپي را در پوست خود مشاهده مي کنند.

بهترين غذاهاي حاوي روي

گوشت گاو بدون چربي، شترمرغ، جوانه گندم، صدف خوراکي ، عدس، سويا ، لوبيا ، بادام زميني و گردو

اسيدهاي چرب امگا3

امگا3 به حفظ غشاي سلولي کمک مي کند و اجازه ورود آب و مواد مغذي را از غشاي سلولي مي دهد و سموم را از طريق غشا از سلول خارج مي کند. در يک مطالعه نشان داده شده افرادي که رژيم غذايي غني از روغن ماهي و امگا3 دارند، 29 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هاي پوستي سنگفرشي قرار مي گيرند.

غذاهاي غني از اسيد چرب امگا3

انواع ماعي ها شامل قزل آلا، شاه ماهي ، ساردين، بذر کتان ، گردو، جلبک هاي دريايي، روغن کانولا، دانه سويا و ...

آب

براي سلامتي و زيبايي پوست بسيار مهم است و سموم را دفع کرده و باعث جريان يافتن مواد مغذي به اندام ها وسلول ها مي شود و طبق گفته موسسه پزشکي، زنان به طور متوسط به 9 ليوان آب و نوشيدني هاي ديگر در روز نياز دارند و نياز مردان 13 ليوان آب در روز مي باشد.

غذاهاي زير حداقل 75 درصد وزن خود آب دارند و بايد به طور مرتب به عنوان بخشي از يک رژيم غذايي سالم مورد استفاده قرار گيرند.

ميوه ها: سيب، توت سياه، زغال اخته، طالبي، انگور، کيوي، ليمو ، آناناس، تمشک و ...

سبزيجات: کنگر فرنگي، مارچوبه، چغندر، کلم بروکلي، اسفناج، کدو، گوجه، قارچ، فلفل و ...

منبع: سايت joybauer