سدان (Sedan): سدان يا سالون به خودروي سواري مي‌گويند که داراي دو رديف صندلي، صندوق عقب مجزا و سقف ثابت است. ظرفيت اين خودروها ۴ نفر (۲نفر جلو و ۲ نفر عقب) است و چهار در مي‌باشند. سدان متداول‌ترين شکل طراحي بدنه خودرو مي‌باشد. مانند پژو ۴۰۵ يا سمند.

 

هاچ‌بک (Hatch-back): به خودروهايي مي‌گويند که صندوق عقب آنها تقريباً حذف شده و در صندوق عقب و شيشه عقب خودرو يکي بوده و به صورت عمودي باز مي‌شود. معمولاً با باز کردن اين در علاوه بر فضاي بار به داخل خودرو نيز دسترسي وجود دارد. مانند پژو ۲۰۶ يا پرايد هاچ‌بک.

ليفت‌بک (lift-back): اين خودرو حالتي بين سدان و هاچ‌بک است، يعني صندوق از نظر ظاهري مجزا است ولي از نظر باز شدن در صندوق شبيه هاچ‌بک است و شيشه‌ي عقب با در صندوق پيوسته است. مانند زانتيا و … که در شکل زير خودرو سمت چپ يک مدل ليفت‌بک بوده که تفاوت آن‌را با خودروي سمت راست که يک فست‌بک مي‌باشد مي‌بينيد.

فست‌بک (Fast-Back): به حالت خاصي از سدان مي‌گويند، به گونه‌اي که سقف با يک شيب ملايم و پيوسته به سمت عقب خودرو پايين مي‌آيد به‌طوري که سقف و شيشه عقب دو جزء متمايز به شمار نيايند. مانند مرسدس بنز CLS و …

SUV  ((Sport Utility Vehicle  :  معمولاً داراي دو رديف صندلي و محفظه بار هستند. سيستم تعليق قوي، قابليت تردد در مناطق ناهموار، ظرفيت حمل بار، توان بالاي موتور، ارتفاع شاسي و انتقال قدرت به دو ديفرانسيل (4WD) از ويژگي‌هاي آنهاست. مانند پرادو.

کراس اوور (Crossover): نام کراس اوور چندسالي بيشتر نيست که در صنعت خودرو رواج پيدا کرده است. با محبوبيت ماشين‌هاي بياباني و محدوديت‌هايي که اين ماشين‌ها از نظر ابعاد و مصرف در شهرها داشتند، خودروسازان ماشين‌هايي به بازار عرضه کردند که بر روي پلت‌فرم ماشين سواري ساخته مي‌شد و خصوصيت‌هاي ماشين‌هاي بياباني را داشت. در واقع ماشين‌هاي کراس‌اوور ترکيبي از پلت‌فرم و ظاهر خودروهاي سواري و شاسي‌بلند (SUV) است. اين خودروها در رده خودروهاي اسپرت قرار مي‌گيرند. خودروهاي مختلفي با ويژگي هاي متفاوت تا کنون به اين بازار عرضه شده اند که برخي نيز توانسته اند با وجود کيفيت بالاتر ، طراحي بهتر و قيمت کمتر محبوبيت بيشتري کسب کنند. مانند کراس آور کيا اسپرتيج.

ام پي وي (Multi Purpose Vehicle) : خودروهاي چند منظوره يا ون، به خودروهايي گفته مي‌شود که با هدف بهره‌گيري از حداکثر فضاي داخلي جهت حمل بار يا مسافر طراحي شده‌اند. مانند کيا کارنيوال و …

وانت (Pick-up): به خودروهايي گفته مي‌شود که داراي قسمت بار روباز و کابين جداگانه راننده و سرنشين مي‌باشد. اين خودرو مي‌تواند به صورت تجاري يا شخصي باشد و معمولاً نوع شخصي آن چهار در داشته و ظرفيت چهار سر نشين دارد که دو کابين ناميده مي‌شود. مانند تويوتا هايلوکس يا …

ليموزين: به خودرويي گفته مي شود که فاصله بين دو محور جلو و عقب آن (Wheel Base) زيادتر از حد متعارف باشد. طول اين گونه خودروها نيز به خاطر فاصله زياد بين چرخ هاي جلو و عقب، زياد است و همچنين معمولأ دو در بزرگ در هر طرف و يا سه در، در هر طرف دارند. اين قبيل خودروها غالبا بسيار تجملاتي هستند و مصارف تشريفاتي دارند.

استيشن Station: طرح استيشن مانند سدان است و تنها فرق آن از نظر ظاهري فقط در اين است که سقف آن تا منتهي اليه عقب خودرو ادامه دارد. استيشن نيز ممکن است 3 در يا 5 در باشد. صندلي هاي عقب استيشن براي افزايش جاي حمل بار قابل خوابانيدن هستند. استيشن ها ممکن است گاهي 3 رديف صندلي داشته باشند.

کروکي Convertible: کروکي مدلي از خودرو است که معمولأ بر پايه سدان ساخته شده و مشخصه اين خودرو باز شدن سقف آن است. خودروهاي کروکي معمولأ دو رديف صندلي دارند.

کوپه Coupe: منظور از کوپه يک خودروي الزاما 2 در است که زيبايي ظاهري آن بيش از استفاده از فضاي داخلي مد نظر است. لزومأ هر خودروي 2 دري کوپه نيست چون معمولأ خودروهاي کوپه داراي شيشه عقب با شيب بسيار ملايمي هستند.

روداستر Roadster: روداستر به اتومبيل روباز (بدون سقف) و دو نفره گفته مي شود. روداستر مانند کروکي است با اين تفاوت که فقط يک رديف صندلي دارد. رودسترها از نظر کيفيت سقف، در دو نوع (Hard top) و (Soft top) وجود دارند. هارد تاپ به مدلي گفته مي شود که جنس سقف آن از فلز يا از موادي مانند کامپوزيت است که به صورت صلب و غير قابل انعطاف است و در مدل هاي جديد اين سقف به وسيله يک موتور الکتريکي به طرز خاصي جمع شده و در صندوق عقب قرار مي گيرد. سافت تاپ نيز سقفي است که جنس آن معمولأ از چرم يا مواد قابل انعطاف مي باشد.

ميني خودرو Mini Cars: اين قبيل خودروها براي مصارف شهري ساخته شده اند، ازاين رو بسيار کوچک هستند. برخي از اين گونه خودروها يک رديف صندلي دارند. ميني خودروها يا صندوق عقب ندارند يا اگر دارند بسيار کوچک است.