فنگ شویی به معنای باد و آب , یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان صحيح اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و ... استفاده ميشود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی

و موفقیت زندگی پيرامون داشته باشد .هدف  فنگ شويی خلق حس هماهنگی در خانه  و زندگی فرد ميباشد.

مهم‌ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی و در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است.

بايد توجه داشت بسياری از توصيه های موجود در اين فن باستانی چينی را ما نيز در فرهنگ خود استفاده ميکنيم و به لحاظ منطقی نيز صحيح ميباشند.

نا گفته نماند در چين باستان فنگ شويی به همراه بسياری از خرافات عامه پسند در بين مردم رواج يافته بود و دولت جمهوری خلق چين  در زمان انقلاب فرهنگی جهت مبازره با نشر اين خرافات  تلاشهای بسياری کرده است .

در فلسفه فنگ شوی، چی نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد انرژی حیاتی نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است.

اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود . انباشتگی و بی نظمی (مثلا اتاق نامرتب و کپه‌های لباس، یا وسایل بی مصرف در کیف، یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به انرژی مخرب تبدیل مي شود.

پنج عنصر

در فلسفه چینی عناصر اربعه نداریم بلکه پنج عنصر داریم! این پنج عنصر چوب، آتش، خاک، فلز، آب هستند. چینیان معتقد نبودند که جهان از عناصر پنجگانه ساخته می‌شود بلکه معتقدند این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می آفریند.

در ذيل دو چرخه مهم سازنده و مخرب را برای شما نشان ميدهيم:

چرخه سازنده: این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می آفریند یعنی: آب، چوب را تغذیه می‌کند. --> چوب، سوخت آتش است. --> آتش، خاک را (به شکل خاکستر) به وجود می‌آورد. --> فلز از خاک بدست می‌آید. --> فلز می‌تواند مانند آب جاری شود.

چرخه مخرب: اگر این عنصرها نادرست استفاده شوند (یکی در میان استفاده شوند) خطرناک می‌شوند و چرخه مخربی ایجاد می‌کنند. زیرا: آب، آتش را خاموش می‌کند. آتش فلز را ذوب می‌کند. فلز، چوب را می‌برد. چوب، خاک را می فرساید. خاک، آب را آلوده می‌کند.

مربع لوشو

مربع لوشو (Lo Shu Square) نوعی مربع جادویی ۳ در ۳ است که احتمالا باستانی‌ترین روش استفاده از فنگ شویی است و طبق افسانه‌های چینی، امپراتور یو آن را بر لاک یک لاکپشت غول پیکر پیدا کرد!

به هر خانه این مربع یک عدد تعلق دارد. از هر طرف که این اعداد را جمع کنیم حاصل آن ۱۵ می‌شود. کل خانه یا ساختمان، اتاق، دفتر کار، میز و هر چیزی را می‌توان بر اساس مربع لوشو  چيد تا بهترین نتیجه را بدهد و هر بخش از خانه به یک حوزه زندگی انسان (مثلا روابط، سلامتی، حرفه، ...) مربوط می‌شود.

 

روش رایج:

۱=دورنمای کاری-شغلی، منزلت شما از دیدگاه خودتان : اگر زندگيتان دلخواه شما نيست به اين قسمت از خانه تان نگاهی بيندازيد

۲=ارتباطات از هر نوع به خصوص ارتباط عاطفی، شراکت و همراهی طولانی مدت

۳= روابط خانوادگی، گذشته، نیاکان شما ،

۴= خوشبختی و سعادت ، ثروت

۵= سلامتی جسمی  : مرکز خانه يا هر چيزی است که تميز نگه داشتن آن به راحتی جريان در آن قسمت کمک فراوان ميکند

۶= خدایان و ارواح، آنهایی که قادر به کمک به شما هستند

۷= علایق و اوقات فراغت، هدیه‌های جالب

۸= دانش و تحصیلات، نوآوری و خلاقیت ،

۹=شهرت، نام نیک، احترام برای شما

 

 

 

برای چيدن فضای خانه خود مربع لوشو را طوری تنظيم کنيد که خانه های شماره 1 يا 6 يا 8 درب ورودی خانه و عدد 5 تقريبا وسط خانه باشد

ورودي خانه

ورودي، فضاي ارتباطي مابين دنياي بيرون و آشيانه گرم و نرم شما است. در اين مكان است كه افراد و انرژي ها داخل و خارج مي شوند. از نظر فنگ شويي، در ورودي، دهانه خانه است زيرا انرژي «چي» (انرژي حياتي مكان ها) پس از ورود از در بلافاصله در تمام اتاق ها پراكنده شده و در زندگي اشخاص جريان مي يابد.

ورودی بايدخوانا ,روشن و دعوت کننده باشد, بنابراين از گذاردن رخت آويز براي آويزان كردن لباس در اين فضا خودداري كنيد مگر اينكه آنها را داخل كمد يا گنجه مخصوص اين كار جاي دهيد. كفش ها نيز به همين ترتيب در جاكفشي چيده شوند.

در سرويس هاي بهداشتي نبايد روبه روي در ورودي قرار گيرند زيرا «چي» وارد آنجا شده و تحليل خواهد رفت.اتاق خواب و آشپزخانه نيز نبايد روبه روي در ورودي باشند. اگر اتاق خواب شما روبه روي در ورودي است، در اين صورت ناخودآگاه احساس امنيت نخواهيد كرد زيرا اتاق شما بسيار در معرض ديد است.

در عوض بهتر است اتاق نشيمن روبه روي در ورودي باشد. توصيه مي شود مقابل در ورودي فرش نرمي پهن شود و در صورت امكان گذاردن يك كنسول و گلدان طرحدار روي آن وسيله مناسبي خواهد بود.ديوار روبه روي در ورودي محل مناسبي براي نصب دعاها و نمادهاي مذهبي است.

 

اتاق خواب

تلویزیون، رایانه و تجهیزات ورزشی را در اتاق خواب نگذارید. وقتی که این اشیاء در اتاق خواب موجود باشند، انرژی مثبت فنگ شویی آسیب میبیند

سعی کنيد همواره هوای تازه وارد اتاق خواب شود.

اتاق خواب نبايد روی فضای خالی مانند پارکينگ يا گاراژ واقع شود در اينصورت انرژی چی توسط آن جذب ميشود , (توجه داشته باشيد خانه های روی پارکينگ معمولا ارزانتر هستند )

از گذاشتن گل های خشک شده يا گل طبيعی در اتاق خواب خودداری کنيد.

 

اتاق نشيمن

به هیچ وجه اتاق نشیمن را با مبل زیاد شلوغ نکنید,در هنگام چیدن مبل هیچ مبلی را پشت به سمت ورودی نشیمن قرار ندهید

اگر فرم اتاق نشیمن خیلی هندسی و دقیق نیست و دارای زوایای تیز می باشد در آن زوایا از گلدان و گیاه استفاده کنید. استفاده از تابلوی نقاشی بسیار توصیه می شود...از نظر فنگ شویی تابلو با موضوع طبیعت مناسبتر است....
از قرار دادن تصاویری مثل صحنه های جنگ و نبرد,افراد پیر یا ستمدیده و تصاویر غم انگیز خودداری کنید...

در مورد قرار دادن عکس اقوام و فامیل که از دنیا رفته اند افراط نکنید.... از آویزان کردن هر نوع اسلحه و یا هر نوع وسیله ای که تداعی جنگ می کند حذر کنیداین کار باعث تقویت بروز مشاجره با اعضای خانواده می شود. پنجره های منحنی شکل(مثل پنجره های سنتی ایرانی...انحنا در سمت بالای پنجره)جریان انرژی را فعال می کنند و بسیار مناسب هستند.

سعی کنيد تلويزيون را طوری قرار دهيد که کمتر مرکز توجه باشد چون بيش از حد سرگرم آن ميشويد.

آشپز خانه

در آشپزخانه نباید روبروی در ورودی باشد

اجاق گاز ,ظرفشويی و يخچال بايد در سه راس يک مثلث قرار گيرند تا توازن بين انرژيها برقرار باشد.

آشپزخانه نباید در نزدیکی یا کنار توالت باشد.

آویزان کردن ماهیتابه و ملاقه و چاقو و چیزهایی از این قبیل به دیوار آشپزخانه مناسب نیست

به انباشتگی و پاکیزگی یخچال خود بسیار اهمیت دهید

اگر خواستید برای آشپزخانه میز انتخاب کنید حتما میزی که گوشه های گرد دارد را انتخاب کنید ,میز بیضی بهتراست

بطور کلی از رنگهایی مثل قرمز, صورتی و ارغوانی که نماد عنصر آتش هستند در آشپزخانه استفاده نکنید

رنگ سبز نقش بسیار مهمی در آشپزخانه دارد (نماد عنصر چوب که آب و آتش را متعادل می کند)رنگ سفید و آبی نیز مناسب می باشد

یه نکته جالب در مورد اجاق گاز:گفته می شود از تمام شعله ها باید استفاده شود (فقط از یک شعله خاص استفاده نشود) زیرا موجب جریان یکنواخت و مساوی انرژی و اتفاقات خوب می شود

حمام و دستشويی

حمام بايد تميز و تا حد ممکن دور از آشپز خانه  و درب ورودی باشند , درب حمام و دستشويی بسته باشد .

آينه آنها بايد تميز و بزرگ بوده و شکسته نباشد.

چون در سرویسهای بهداشتی آب زیاد است و عنصر آب چوب را تغذیه می کند وسایل چوبی فنگ شویی بسیار خوبی برای سرویسها ی بهداشتی است

تعدادی شمع انرژی چی مورد نیاز این فضا را تامین می کنند

داخل دستشويی را دکور بندی نکنید ,هر چه ساده تر باشد تمیز تر و بهتر است.

 

ميز کار

در اولین قدم ببینید میز کجا قرار گرفته  است ؟جلو ميز نبايد ديوار باشد , بهتر است دیوار پشت ميز باشد ,اگر دیوار جلو شما باشد مثل این است که مانعی جلو روی شما قرار دارد , اگر دقت کنید حس می کنید که زود خسته می شويد , ترجیحا میز باید رو به در ورودی باشد ,طوری که به اطراف خود مسلط باشيد. روی ميز بايد مرتب باشد , به هم ریختگی روی میز  ايجاد گيجی ميکند و آن چيزی که اصل کار شما با آن انجام ميگيرد ,کامپيتر ,لپ تاپ يا کتاب در وسط ميز قرار گيرد. یکی از مسائل مهم هنگام کار حفظ خونسردی است , در فنگ شویی جهت چپ نشان دهنده خونسردی و شجاعت است ترجیحا یک تمثال مذهبی یا کارت پستالی از طبیعت در این بخش قرار دهيد. سمت راست هم مربوط به توجه و ارتباطات هست بهتره در این سمت یک کره زمین و چند شاخه گل قرار داده شود , کره زمین برای اینکه یعنی شما طالب مشتریان زیادی هستید و این حس نا خوداگاه در شما تقویت شود.

از آنجايئکه کامپیوتر یکی از اصلی ترین منابع تجارت هست باید سعی کنیم صفحه آن را همیشه تمیز کنیم , همونطور  که می دانيد گرد وغبار روی صفحه کامپیوتر خیلی خطرناک هستند
توصیه میشه که حتما وقتی کامپیوتر خاموش هست (کامپیوتر داخل اتاقمون) روی آن را بپوشانيم ,خصوصا روی صفحه مانیتور را !

برای تصویر back ground زمینه ای که در آن رنگ ارغوانی ملایم باشه به ذهن آرامش بیشتری ميدهد. برای screen saver حتما از منظره طبیعت استفاده کنید...کوهستان یا دریا حس استواری را به ما القا می کند و انرژی را در اطراف ما بیشتر پراکنده می کند

بطور کلی فنگ شویی مخالف هر گونه انباشتگی است...در هر زمینه ای...در این مورد هم باید روی دسکتاپ خیلی خلوت و منظم باشد...و برای اینکه این احساس به ما دست ندهد که با انبوهی از کار تلنبار شده مواجه هستيم این نظم و ترتیب را در همه فولدرها و درایوها و... باید رعایت کنیم...همچنین از تلنبار شدن ایمیلها نیز باید خودداری شود.

 

منابع : کتاب کوچک فنگ شويی جاناتان دی ,انتشارات نظر 1387

سايت ها :

www.fengshuimagic.com

www.wikipedia.org

www.iranfengshui.ir