این افتخار گر چه شیرین و گوارا ست اما وظیفه ای سنگین بر دوش همه تلاشگران مجموعه، جهت  ورود به رقابتهای جهانی و همگام شدن با سازندگان معتبر بین المللی خواهد گذاشت. کسب این افتخار بر خانواده گروه صنعتی پارت لاستیک مبارک باد.

در کشور ما صحبت از برند و برندینگ کم نیست، برندسازی یا برندینگ (Branding)، بحث داغی است که در همه ی جلسات کاری و محافل دوستانه، توسط مدیران هر مجموعه ای شنیده می شود.
دکتر عبدالله یزدان بخش رئیس هئیت مدیره و مدیریت ارشد سازمان:
اصل برندینگ به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای ورود و ماندگاری در بازارهای جهانی، امروزه در دستور کار همه بنگاه های بزرگ اقتصادی جهان قراردارد.
در واقع کسب و کارهای موفق دنیا برای فراگیری بازار فروش و گسترده نمودن عرضه محصولات شان، باید مبادرت به ثبت و شناساندن برند محصول خویش نمایند تا بتوانند تولیداتشان را در نقاط مختلف جهان عرضه نمایند. از آنجا که برند ملی مفهومی است فراگیر و در برگیرنده فعالیت های گوناگون یک ملت شامل فرهنگ، میراث فرهنگی، صادرات، توانمندی تولید و نیروی انسانی متخصص.
بنابراین هر کالا علاوه بر ارزش ذاتی خود که ناشی از کیفیت، قدرت رقابت و اعتماد مصرف کننده است، می تواند از ارزش افزوده ای نیز برخوردار باشد؛ از این رو می توان هویت و اصالت را دو روی سکه برند ملی دانست.واژه ساخت ایران تنها یک نشان و علامت تجاری نیست بلکه انتقال اصالت معنوی هزاران ساله، به کالاهای مادی و جان بخشیدن به آن است.
می توان برند را اینگونه تعریف کرد:
-برندتنهایک نام تجاری نیست بلکه برندینگ عقیده و آرمان در تولیدکننده است.
- برند به معنای همراهی تولید کننده با مشتری خود تا همیشه در ادوار گذشته ،حال و آینده است.
به طور کلی برند و برندینگ، عشق به وظیفه و جاده ای امن و دو طرفه برای تولید کننده و مصرف کننده را می طلبد.
امروزه خلاء حضور پررنگ تولیدکنندگان داخلی در عرصه رقابت، منجر به ورود کالاهای بی کیفیتی شده است که نتیجه آن بی اعتمادی مردم شده؛ آنان خوب می دانند سازنده این کالاها هیچ وقت صدای نارضایتی مصرف کننده را نخواهند شنید. این یک فرصت طلایی برای کالاهای تولیدداخل است و ما نیازمند این زمان بوده و هستیم و امیدوارم تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و واحدهای خدماتی قدر این موقعیت ناب را بدانند و حداقل در هر دهه، تغییرات چشمگیری را در حوزه برندسازی و با هدف دراختیار گرفتن بازارهای جهانی در برنامه داشته باشند.
مهندس پیمان یزدان بخش مدیریت بازرگانی
برند در سال های اخیر به یکی از داغ ترین موضوعات حوزه کسب و کار، رقابت و بازاریابی تبدیل شده است. در این راستا نیز موضوع ارزش گذاری بـــرند شرکت بسیار حائز اهمیت می باشد. گاهی اوقات ارزش تخمین زده شده برای برند یک شرکت، سهم قابل توجهی از دارایی های فیزیکی و مالی شرکت را تشکیل می دهد. برند بر طرز فکر و نگرش مصرف کننده در مورد یک محصول تاثیر می گذارد و برند مناسب، سبب تقویت ورشد شرکت می شود؛ بنابراین ایجاد یک مسیر درست و پایدار پایداربرای ایجاد برند در سازمان بسیار پر اهمیت است و باعث می شود سازمان ها در مسیر درست برای ایجاد یک برند خوش نام گام بردارند.
از جمله مزایای برندینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- کاهش احساس ریسک مشتری: مشتری هنگام خرید همواره با این نگرانی مواجه است که ممکن است کالا یا خدمات ارائه شده، متناسب با آنچه فروشنده می گوید یا حتی آن گونه که کالا به نظر می رسد نباشد اما وجود برند معتبر این ریسک را کم خواهد کرد.
2-کاهش جستجو: مشتری همواره برای خرید، به دنبال بهترین کالا و یا خدمات متناسب با شرایط خرید و نیازها و خواست های خود است.
3-افزایش وفاداری: برند برتر سبب افزایش وفاداری نگرشی و رفتاری مشتریان موجود می شود که دلیل این امر اعتماد مشتریان به برند است.
مهندس منفرد مدیریت اجرائی و تحقیق وتوسعه
اگر بخواهیم ارزش برند سازی و تاثیر آن در خدمات سازمان را بر شماریم باید این گونه مطرح کرد که خدمات سازمان آن چیزی است که در سازمان طراحی و نهایتا توسط کارمندان آن ارائه می گردد، حال آنکه برند آن چیزی است که مشتری اقدام به خرید و پرداخت بها برای آن می نماید.
از فواید برندسازی برای یک سازمان می توان به این موارد زیراشاره نمود:
-برندسازی در سازمان موجب افزایش میزان وفاداری مشتریان به سازمان می گردد.
-داشتن برند قوی به شکل موثری به موفقیت فرآیندهای بازاریابی و فروش سازمان، کمک می کند.
برندینگ فرآیندی نیست که یک واحد تولیدی یا تجاری به تنهایی قادر به انجام آن باشد، تک تک اجزای ارتباطی سازمان در فرآیند برندسازی نقش بسیار مهمی دارند و باید به برند سازمان همچون پرستیژ و شخصیت سازمان در بازار نگاه شود!
مهندس حکم آبادی قائم مقام مدیر اجرائی
برندینگ این روزها دیگر یک امر تشریفاتی نیست و ضرورت ایجاد و مدیریت آن بر مدیران پوشیده نیست. برند در نقش بزرگترین توصیف یک محصول، یک خدمت و یا یک سازمان است.برندها معمولا تصویری را در ذهن ایجاد می کند. برند یا نام تجاری بایستی با دقت انتخاب شود چرا که اطلاعات مهمی را به ذی نفعان انتقال می دهد، بویژه برای برندهایی که اهداف برون مرزی دارند بایستی توجه بیشتری به انتخاب این مهم بر اساس فرهنگ های برون مرزی داشته باشند.
می توان گفت برند نماد سازمان است که در ارتباط بیرونی با مشتریان آن قرار گرفته است. تمام آنچه که در ذهن مدیران، کارکنان، شرکا و مشتریان شکل می گیرد در تعامل با یکدیگر، تشکیل دهنده برند ســـازمان بوده و در ذهن مشتریان جای می گیرد.
وجه تمایز شرکت ها در بازار رقابت، می تواند داشتن یک برند قوی باشد که توانایی ارضای نیازهای مشتریان را به صورت منحصر به فرد داشته باشد؛ با توجه به رقابت در بازارهای جهانی و منطقه ای، داشتن یک برند ضرورتی اجتناب ناپذیر است. ایجاد برندهای قوی داخلی در کشورها می تواند از قبضه شدن بازارهای داخلی توسط واردات برندهای خارجی جلوگیری کند. حسی که برند به مصرف کننده می دهد بـاعث می شود درک و تجربه او از محصول تغییر کند به همین دلیل برند از سوی افراد یا سازمان ها به صورت های مختلفی ارزیابی می شود.
امسال پنجمین سالی است که انجمن مدیران صنایع خراسان در روزهای 25 و 26 مردادماه همایش علمی تخصصی نشان تجاری( برندینگ) را با محوریت نقش برند در توسعه کسب و کار برگزار نمود که در مراسم اختتامیه این همایش که همراه با معرفی برندهای برتر سال بود، شرکت پارت لاستیک را به عنوان برند برتر سال96 در این مراسم معرفی نمودند. در این مطلب سعی بر آن شده است تا معیارهای ارزیابی که لازمه تبدیل شدن به برند برتر می باشد و اقداماتی که پارت لاستیک در راستای هر کدام از آنها قدم برداشته است را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم.
خلاقیت :خلاقيت مقدمه ظهور استعدادها و ذوقهاست و باب آن براي همه بشر باز است، مهم شناختن خود و حركت به سمت اين دريچه است.خلاقيت را مي توان ديدن چيزها از يك منظر غيرمعمولي و نو، توجه به مسائل از زاويه اي كه هيچ كس ديگر نمي بيند و سپس ارائه رهيافت هاي جديد،غيرمعمولي و اثر بخش دانست.
حال می توان گفت در گروه صنعتی پارت لاستیک توجه و حمایت به خلاقیت و ابتکار به صورت اعتقادی از طرف مدیریت ارشد سازمان وجود دارد و این فرصت را برای همه رده های سازمان فراهم کرده اند. برای مثال می توان به ارتقا شغلی پرسنل خلاق و با پشتکار بالا از واحد صف به ستاد اشاره کرد و یا برگزاری جلسات ماهانه که در آن همه برای بهتر شدن تلاش می کنند و همچنین استقرار مجزای واحد تحقیق و توسعه از واحدهای مهندسی و تجهیز واحد R&D و مهندسی تولید از نیروهای کارآمد را می توان نام برد.
هویت مفهومی و هویت ارتباطی:هويت مفهومی برند چيزي است كه استراتژيهاي برند به دنبال درك آن توسط مشتري هستند. اين هويت مجموعه اي منحصر به فرد از تداعي هايي است كه برند را در ذهن مخاطب يادآوري مي كند.هویت مفهومی پارت لاستیک به ایجاد یک رابطه بین برند پارت لاستیک و مشتریان آن به وسیله تولید یک گزاره با ارزشی و بهره گیری از منفعتهاي كاركردي، احساسي يا خويش تصويري کمک می کند.
هویت ارتباطی معنا و جوهره اصلی یک برند است، شرکت با تعریف هویت برند خود تصویر ذهنی مطلوب از خود را به شرکا و رقبای تجاری و مشتریان و کارکنان ارائه می دهد.
در جای جای دهکده جهانی، ایران را با نام واحد علمی، صنعتی و تولیدی پارت لاستیک و محصولات با کیفیت آن می شناسد این سازمان جهت ایجاد رابطه و ماندگاری این برند در ذهن مشتری به اقدامات خاص و ویژه ای چون نام گذاری میدان شهرک چاهشک، مجله ستاره دانایی، دانشگاه علمی کاربردی پارت لاستیک، برگزاری جشن شکوفه ها در ابتدای هر سال تحصیلی، برگزاری جشن برای دانش آموزان ممتازپرسنل ، برگزاری جشن شب یلدا، برگزاری جشن شب عید نوروز و... در این شرکت دیده شده که تاثیرات آن در تولیدات محصولات تاثیر بسزایی داشته و متضمن رضایت مشتریان از کیفیت محصولات شده است.
برای اثبات رضایتمندی مشتری می توان به رتبه ای که مشتریان عمده از جمله ایران خودرو و سایپا و... به این سازمان می دهد توجه کرد و مسیر و هویت این سازمان را پی برد.
هویت استراتژی:استراتژی برند از ابتدا با ایجاد یک نام تجـــــاری یا برند آغاز می گردد. ایجاد هویت و بسط و گسترش آن ارزشی خاص برای مخاطبین ایجاد می نماید که شرکت با آن دارای وجه تمایز شده و از گزند رقبا در امان خواهد ماند.
استراتژی برند مسیر مشخصی برای مدیران سازمان ایجاد می کند و برنامه های برندسازی در سازمان را هدایت و کنترل می کند که سبب ایجاد حاشیه سود و بهره وری یا به عبارتی سود بیشتر خواهد شد.
در راستای ایجاد تداعی های راهبردی بلند مدت مجموعه فاخر پارت لاستیک کوشیده است که کلیه مخاطبان و منابع انسانی برون سازمان مرتبت را همگام با اهداف سازمانی به یاری طلبد که خوشبختانه در این مهم موفق بوده است.
به قلم سیما تیموری/شرکت پارت لاستیک