کارآفريني و نوآوري در بخش هاي متعدد اقتصادي مطلبي است که مدت ها در کشور ما مورد بحث است. مسلما در اين راه براي موفقيت و امکان ادامه مسير آشنايي با راهکار هاي مناسب و درست الزامي است. فعالين در اين زمينه در هر کجاي دنيا با به کار بستن اين اصول کلي مي توانند اميدوار باشند که گام هاي نخستين خود را به درستي برداشته اند.
1-فکر کردن به موفقيت :اگر بخواهيد به موفقيت هاي بزرگ دست پيدا کنيد، بايد آرزوهاي بزرگي نيز در سر داشته باشيد. هر داستاني از موفقيت با يک آرزوي بزرگ آغاز مي شود. شما مي بايست چشم اندازهاي بزرگ را براي خود متصور باشيد، اين که فردي مشهور و صاحب اعتبار هستيد. بايد از آن چه که مي خواهيد بدان برسيد، تصويري روشن داشته باشيد و آنقدر آن آرزوي خود را در سر پرورش داده باشيد که آن را کاملا احساس کرده و برايتان دست نيافتني نباشد. به طور مثال تصور کنيد که اگر در کار خود موفق شويد، چه تحولي در زندگي شما و اجتماع ايجاد خواهد شد؟ اگر کسب و کار شما به موفقيت و در آمد بالا برسد شما از چه اعتباري برخوردار خواهيد شد ؟ و تا چه حد به اقتصاد منطقه خود کمک کرده ايد؟
2-نسبت به آنچه که مي خواهيد انجام دهيد پرشور و حرارت باشيد: شما در راهي قدم مي گذاريد که در صورت موفقيت، بخشي يا تمام زندگي شما تغيير خواهد کرد. براي رسيدن به اين مقصود شما مي بايست انرژي و اشتياق خود را بيش از پيش کرده و آنها را آشکار کنيد.چرا بايد اين گونه باشد؟ زيرا ما هميشه نسبت به آرزوهاي خود و آنچه که دوست داريم بي رحم هستیم. بالواقع براي آنچه که بسيار دوست داريم، تلاش لازم را انجام نمي دهيم در حالي که مي بايست نهايت تلاش خود را بکنيم. اگر شما از کاري که انجام مي دهيد رضايت کافي را نداشته باشيد آيا تصور مي کنيد که واقعا مي توانيد در آن کار به موفقيت برسيد و يا در بازار رقابت امروز که هر روز بيش از پيش به تلاش و فعاليت نياز دارد، باقي بمانيد؟
اگر هم با همه عدم علاقه خود در کار بتوانيد خود را در گردونه رقابت حفظ کنيد ولي مطمئنا به موفقيت هاي بزرگ دست نخواهيد يافت. موفقيت هاي بزرگ و استثنائي در صورتي به دست خواهند آمد که ما در زمينه آن کار ، علاقه داشته باشيم که کار کنيم و يا حداقل براي آن ارزش قائل باشيم. براي کساني که با چنين حس و حالي کار مي کنند، اين که مجبور باشند براي آن کار حتي 15 تا 18 ساعت در روز وقت بگذارند نه تنها خسته کننده نيست که موجب لذت آنان از کار خواهد بود. موفقيت در فعاليت هاي اقتصادي و مالي تنها نيازمند صبر و کاري طاقت فرسا است که تنها زماني امکان پذير خواهد بود که شما در مورد آن کار احساس مثبتي داشته باشيد.
3-بر روي نقاط قوت خود تکيه کنيد:بگذاريد با اين امر رو به رو شويم، شما نمي توانيد براي همه اطرافيان خود همه چيز و همه کس باشيد. هر کدام از ما نقاط قوت و ضعفي داريم. براي آن که بتوانيد مفيد واقع شويد، مي بايست نقاط قوت خود را شناسايي کنيد و بر روي آن تمرکز بيشتري داشته باشيد. شما زماني مي توانيد بيشترين موفقيت را به دست آوريد که تلاش خود را به سمتي که در آن مي توانيد بهترين باشيد هدايت کنيد. به طور مثال اگر در فعاليت هاي اقتصادي ،شما در بازاريابي توانايي بيشتر داريد از آن نهايت بهره را ببريد. اما در بخش هايي از کار که در آن ضعيف هستيد، کمک بگيريد و از آن ابايي نداشته باشيد. اما براي تبديل نقاط ضعف خود به نقاط قوت نيز تلاش کنيد و براي آن از تعليم و آموزش در حين کار بهره ببريد.
4-هيچ گاه به احتمالات شکست فکر نکنيد: به عنوان يک کارآفرين و پيش قدم در انجام يک کار شما نياز داريد که هدف خود را کاملا باور کنيد، آن زمان است که مي توانيد به آن عمل کنيد. شما مي بايست ايمان واعتقاد قوي به خودتان، ايده ها و نظرتان و ظرفيت هاي خود داشته باشيد.
بايد از سايه ترديد عبور کنيد و به يقين و اعتماد در کار خود برسيد.هر چه قدر ميزان ايمان و اعتقاد خود را افزايش دهيد ، با سرعت بيشتري به اهداف خود دست خواهيد يافت. هرچند که بايد در اين ميان تعادلي وجود داشته باشد.تعادل بين اعتمادبه نفس و محاسبه دقيق خطرات کار به جهت دستيابي به هدف بالاتر. کار آفرين موفق ، کارآفريني است که خوب مي تواند محاسبه کند و ميزان خطر در کار را کاهش دهد تا به سود بالاتر برسد.
5-سخت کار کردن:هرکارآفرين و نوآور موفقي به سختي کار کرده است. هيچ کس به اين مهم ، با نشستن و زل زدن به ديوار نرسيده است.”برايان تريسي” درباره اين مطلب چنين گفته است: شما براي بقاء خود 8 ساعت در روز کار مي کنيد، بيش از 8 ساعت هر قدر زماني که تلاش شما ادامه يابد در جهت موفقيت است. اگر از هر فرد موفقي در اين زمينه سوال کنيد به شما خواهد گفت که در ابتداي شروع کسب وکار خود بيش از 60 ساعت در هفته کار مي کرده است.
سعي کنيد در اين موقعيت تفريحات و کار هاي متفرقه را تا مدتي فراموش کنيد، تا زماني که حقيقتا بتوانيد بر روي پاي خود بايستيد و قامت راست کنيد. در اين برحه از زمان حتی يک سفر کوتاه هم مي تواند براي شما ضرر باشد. همان گونه که اشاره شد ، اين گونه سخت کار کردن براي شما آسان خواهد بود اگر ديدگاه و ايده اي محکم براي اجرا داشته باشيد و هدفي روشن که به دنبال آن، احساس شورو اشتياق را در خود حفظ کنيد.
6-به طور مداوم به دنبال راهکارهاي جديد از طريق برقراري ارتباطات باشيد:در کسب وکار ، شما با شرکتي که اداره مي کنيد مورد قضاوت واقع مي شويد.با گروه مديريتي که داريد ، سيستم هدايتي که درنظــر گرفته ايد و همچنين استراتژي هاي ارتباط با همکارانتان.
کسب و کار هر چه قدر هم که کوچک باشد نيازمند ارتباطات و استفاده از تجارب است.
اين بسيار مهم است که شما در ارتباط با همکاران فعــال خود آن هايي را که مي توانند به شما کمک کنند و برعکس آن ها که شما را به عقب مي خوانند بشناسيد. براي موفقيت در اين زمينه شما همواره نيازمند داشتن مهارت برقراري ارتباط خوب و مناسب مي باشيد و هميشه مي بايست نسبت به فرصت هاي جديد و امکان گسترش روابط خود هوشيار باشيد.
7-اشتياق به يادگيري:شما حتما نبايد مدرک MBA و يا فارغ التحصيل دکترا در اين زمينه باشيد تا موفقيت خود را تضمين کنيد.در حقيقت کارآفرينان موفقي را مي توان ديد که حتي در مقطع دانشگاهي نيز تحصيلات خود را به پايان نرسانده اند. مطالعات نشان مي دهد که بسياري از ميليونر هاي خود ساخته از هوش متوسط برخوردار بوده اند. با اين وجود، به همه ظرفيت ها و توانايي هاي خود توجه کرده اند و به زندگي اقتصادي مورد نظرشان و اهداف شخصي خود دست يافته اند زيرا هرگز از يادگرفتن و آموزش ديدن دريغ نکردند.
براي موفقيت، شما بايد علاقه مند به سوال کردن باشيد ، کنجکاوي خود را هميشه با خود داشته باشيد و آغوش خود را براي دريافت معلومات بيشتر باز نگه داريد. مسلما اين علاقه در دنياي پرسرعت تغييرات تکنولوژي و شيوه هاي کسب و کار بسيار ضروري است.
8- ثابت قدم بودن و ايمان راسخ داشتن به کار:هيچ کس تا به حال نگفته است که دستيابي به موفقيت آسان است.
گاهي علي رغم همه سخت کوشي ها و علايق شما ، کار با شکست مواجه مي شود. اگر به گذشته بسياري از افراد موفق نگاه کنيد مي بينيد که با دارا بودن همه خصوصياتي که بدان اشاره کرده ايم، شکست هايي در حد ورشکستگي را در کارنامه عملکرد خود دارند، اما به سرعت روي پاي خود ايستاده اند تا آن شکست را سرآغاز شروع کاري بزرگ کنند.
رويکرد شما در صورتي که مبتني بر ثبات قدم باشد و با پذيرش رويارويي شرايط مختلفي که گاهي نا اميد کننده است، موفقيت نيز مي تواند از آن شما باشد. اين را بايد بياموزيد که بعد از هر شکست و زمين خوردني با قدرت هر چه تمام تر از جا برخيزيد و کار را از سر بگيريد. استواري شما در ميزان اعتماد و باوري که به خود داريد نهفته است. به خاطر بسپاريد که اگر ثابت قدم و استوار باشيد هيچ چيز شما را نمي تواند متوقف کند.
9- به کار خود نظم دهيد:توماس هوکسلي گفته است آن چه را که بايد انجام دهيد آن زمان که بايد انجام شود بدان عمل کنيد، چه دوست داشته باشيد چه دوست نداشته باشید. تاديب نفس و نظم دادن به خودکليد موفقيت در اين مرحله است. قدرت آرزوها و تمايلات شما را مجبور خواهد کرد که بهاي موفقيت خود را بپردازيد. آنچه را که ديگران دوست ندارند انجام دهند شما انجام دهيد، کيلومترها به جلو بتازيد و در جنگ تن به تن با خود به تنهايي بجنگيد و برنده شويد.
منبع:http://www.irannaz.com
به کوشش:وحید فرهمند صدر/شرکت عایق خودروتوس