پيري زودرس بر اساس عوامل مختلفي به سراغ آدم مي آيد در اين مطلبمیخواهيم شما را با چند عادت که موجب پيري زودرس میشود آشنا نماييم.
پيري زودرس با عدم تحرک فيزيکي کافي
داشتن تناسب اندام و ظاهري زيبا اغلب اوقات تنها دليلي است که باعث روي آوردن به ورزش در اکثر افراد مي شود. اما، فوايد ورزش بسيار فراتر از اين موارد بوده و مي تواند به جوان ماندن بيولوژيکي انسان ها کمک قابل ملاحظه اي کند.
تحقيقات نشان مي دهد که کساني که به طور منظم و پر انرژي ورزش مي کنند در مقايسه با بزرگسالان سالمي که تحرک ندارند، تلومرهاي بلندتري دارند( تلومرها نشانگرهاي زيستي سلولي هستند که با گذر عمر کوتاه تر مي شوند).
ورزش کردن متداوم مي تواند از کاهش حافظه، افزايش التهاب و شيوع بيماري ديابت نوع 2 جلوگيري کند.بنابراين، تحرک بدني را به هر شکلي که دوست داريد مثل پياده روي، دوچرخه سواري و ... به زندگي روزمره خود وارد کرده و روزانه 25 تا 30 دقيقه را به آن اختصاص دهيد.
سعي کنيد که ورزش جزء عادات روزمره شما باشد و به آن به عنوان بخش جدايي ناپذير زندگي خود نگاه کنيد.
روابط اجتماعي ضعيف
مطالعات نشان مي دهد که داشتن دوستان خوب حتي بيشتر از روابط نزديک خانوادگي و فاميلي به جوان ماندن ا فــراد کمک مي کند. برخورداري از روابط دوستي با ديگران منجر به کاهش خشم، افسردگي و ابتلا به بيماري هاي قلبي مي شود.
بنابراين، حتي اگر زندگي پر مشغله اي داريد، سعي کنيد زماني را براي ارتباط با ديگران اختصاص داده و روابط اجتماعي خود را گسترش دهيد. مي توانيد از شبکه هاي اجتماعي و اينترنت استفاده کرده و در محيط مجازي با دوستان خود گفتگو کنيد.
مصرف نامنظم سبزي و ميوه
سبزي و ميوه ها سرشار از ترکيباتي موسوم به آنتي اکسيدان مي باشند که در تميز کردن بدن از سلول هاي راديکال آزاد نقش بسيار پر رنگي دارند. سلول هاي راديکال آزاد احتمال و خطر ابتلا به سرطان را در افراد افزايش مي دهند.
اما، مصرف اين مواد غذايي بايد به صورت يک عادت هميشگي و روزمره باشد، زيرا آنتي اکسيدان هاي موجود در انواع سبزي و ميوه معمولابرای چند ساعت در بدن فعال مي مانند.
بدين ترتيب، با مصرف دائم اين مواد غذايي مهم مي توانيد به طور پيوسته بدن را از شر سلول های غير سالم و مضر خلاص کرده و از بروز پيري زودرس جلوگيري نماييد.
گوش دادن دائمي موسيقي به وسيله هدفون
هيچ چيز به اين اندازه که دايم از ديگران بخواهيد حرف هاي شان را تکرار کنند، به دليل اينکه خوب نشنيده ايد، فرد را پير و حتي مانند 100 ساله ها نشان نمي دهد.
اين روزها از دست دادن و يا کم شدن شنوايي، به دلیل گوش کردن موسيقي به بلندي هزاران دسي بل رايج شده. ما هر روز با استفاده از هدفون ها و گوشي هاي هوشمند خود موسيقي گوش مي دهيم و به گوش هاي خود کوچکترين توجهي نداريم.
براي اينکه بهناشنواييو يا کم شنوايي زودرس دچار نشويد، تاجايي که مي توانيد صداي موسيقي را پايين بياوريد.