درسالهای اخیر با رشد و توسعه تحقیقات آکادمیک درحوزه فناوری های نوین رویکرد جدید درامر انتقال تکنولوژی از بخش آکادمیک به بخش صنعتی به وجود آورده است. توسعه محصولات جدید، چالشی مهم برای مدیران شرکت های دانش بنیان است. بسپار سازه توس با درك درست از موانع و ريسك هاي فني و تجاري موجود نسبت به سياستهايي نظير تداوم و افزايش ارتباط مراكز تحقيقاتي، دانشگاهي و همچنين توسعه فناوري هاي جديد همزمان با شناسايي نيازهاي بازار گامي بزرگ در جذب مشتريان جديد در عرصه بازارهاي رقابتي برداشته است.

همانگونه كه از نام شركتهاي دانش بنيان پيداست، دانش در جزء جزء لايحه هاي اين سازمانها نهادينه شده و  به استناد فرمايشات مميزين، وجود پاشنه آشيل اين دانش در واحد مالي شركتها كاملا مشهود است.

چه بسا شركتهايي كه عليرغم شايستگي و لياقت به دليل مشكل و نقصان در بخش مالي خويش، از  جرگه شركتهاي دانش بنيان محروم مانده اند.

به همين منظور تیم  مالی بسپار سازه  با توجه به تغییرات صورت گرفته در نیروی انسانی و لزوم اشراف کامل به اطلاعات با همدلی و جدیت و تلاش خاص از  سه ماه قبل از ممیزی، شروع به آماده نمودن اطلاعات  نمود و طی چندین مرحله ممیزی داخلي سعي نمود كه كوچكترين اشكلات را رفع نمايد و با اتكا به دانش و تجربه خويش توانست در ممیزی اصلي كه توسط یکنفر حسابرس خبره از شرکتهای معتمد بورس واز نفرات انجمن حسابدران رسمی ایران صورت پذيرفت سربلند بيرون آيد.

امیدوار هستیم که در آینده نیز با تلاش و همدلی همه تیمها  بتوانیم از عهده ممیزی هاي بعدي سربلند خارج شده و در جهت کمک به منافع سازمان که الحق و والانصاف  شرکتهاي گروه پارت لاستیک لايق و شايسته آن مي باشند گام برداشته و  از این فرصت قانونی استفاده نمایيم.

لازم به ذکر می باشد که شرکتهايی که موفق به  اخذ گواهینامه  دانش بنیان  گردند از مزایای معافیت مالیات عملکرد  - معافیت های گمرکی وتسهیلات با سود پایین تر می توانند استفاده نمایند .

محصولات دانش بنیان بسپار سازه در پنج گروه محصولات حوزه ترموپلاستیک و TPV و حوزه مانتینگ و شیلنگ  و نیز حوزه نواری و گسکت به همراه گروه محصولات صنعتی معرفی گردید که در ذیل با توجه به گستردگی کامپاندها نمونه هائی از محصولات دانش بنيان هر حوزه معرفی می شود:

محصولات دانش بنیان حوزه ترموپلاستیک و TPV :

 • تولید TPV(Thermoplastic Vulcanizate) با توجه به اهمیت بازیافت پذیر بودن و جهت گیری شرکت های پیش روی دنیا در حوزه کامپاندینگ به سمت تولید این محصول اهمیت دو چندان یافته است چرا که این محصول می تواند در خیلی موارد جایگزین لاستیک گردد و دلیل آن نیز  فرایند ساده تر وارزان تر از تولید لاستیک و همانگونه که ذکر شد مزیت عمده آن بازیافت پذیری می باشد .این محصول هم اکنون در حوزه کابل در بسپار تجاری شده است.
 • تولید HFFR(Halogen Free Flame Retardant) با توجه به اهمیت محصولات مقاوم در برابر آتش و نیاز فوری کشور به این خانواده از این محصولات دو گروه کامپاندی مقاوم به شعله کابل و کامپوزیت پنل ها تولید شده است.
 • low melt point film درفرایند تولید لاستیک برای انتقال اجزا ریز و درشت نظیر فیلرها و... و نیز فید مستقیم به میکسر استفاده می شود که در این پروژه با استفاده از پلیمرهای تولید داخل کشور و طراحی فرمول خاص امکان حذف پلیمر وارداتی میسر گردید.

محصولات دانش بنیان حوزه قطعات شیلنگ :

 • ساختار شيلنگ هاي پمپ روغن هيدروليك فرمان، از دو لايه پليمري و يك لايه نخ تقويت كننده تشكيل شده است. لايه بيروني لازم است ضمن داشتن مقاومت روغن، مقاومت محيطي و حرارتي مناسبي داشته باشد. در فرايند توليد اين قطعه، ضايعات بالايي (اصطلاحا عدم وكيوم و پارگي كاور) مربوط به لايه بيروني ايجاد مي شد. با بهبود فرمولاسيون كامپاند، ضمن حفظ كيفيت قطعه، درصد ضايعات تقريبا صفر شد.

محصولات دانش بنیان حوزه قطعات مانتينگ:

 • رسيدن به عمر خستگي يك ميليون سيكل در فركانس 4 هرتز با پايه پليمري SBR .
 • طراحي كامپاند مانتينگ هاي موتور دما بالا (بالاتر از 115 درجه) بر پايه EPDM با عمر خستگي بالاي يك ميليون سيكل در فركانس 4 هرتز و دماي 120 درجه.

و هم چنين، كامپاند تيغه برف پاك كن، بر پايه EPDM با اصطكاك ذاتي پايين (بدون نياز به فرايند پوشش دهي تيغه) با عمر خستگي بالاي يك ميليون سيكل در فركانس 4 هرتز طراحي شد که از حیث قطعات دارای Fatigue بالا حائز اهمیت می باشند.

محصولات دانش بنيان حوزه قطعات نواري و گسكت :

 • طراحي كامپاند ميكروفوم با هدف افزايش فيلر و حفظ دانسيته در گروه کریرها انجام شده است.
 • طراحي كامپاند گسكت تونل قطار شهري با هدف تاييد در آزمايشگاه اشتوا المان براي تاييديه عملكرد 100 ساله با خواص مانايي فشاري پايين در زمان و دماي بالا و تست خستگي بالاتر از 1 ميليون سيكل و مقاومت به مواد شيميايي مطابق درخواست طراحي نوار گسكت فاضلابي و مقاومت در برابر ازن و سايش و عملكرد در دماي پايين پیگیری و تجاری شده است
 • کاهش وابستگی به پلیمرهای وارداتی با قیمت بالا در استفاده از پلیمرهای داخلی در كامپاند هاي سختي بالا با هدف داخلي سازي و جايگزيني براي پليمر هاي سخت كننده با حفظ خواص و بهبود فرايند پذيري كامپاند با استفاده از كامپاند سازي TPE و سپس استفاده از این محصول در تولید این قبیل از کامپاندهای ذکر شده در تولید قطعات نواری پیگیری گردید.

محصولات دانش بنيان حوزه  قطعات صنعتی :

 • طراحی کامپاندلاستیکی بکار رفته در صنایع پمپ سازی تحت عنوان استاتور که در تماس با سیالات مختلف با PH  و ویسکوزیته متفاوت مقاومت لازم را داشته باشد و بعلاوه دارای ویژگی های چون مقاومت سایشی بالا، تغییرات حجم و مقاومت حرارتی مناسب باشد نیز با موفقیت انجام و تجاری شده است.
 • طراحی کامپاندلاستیکی بکار رفته در صنعت کفش (زیره کفش ) که  دارای دانسیته پایین و مقاومت به رشد ترک بالا و نیزقدرت اتصال بالا  رویه و زیره همراه با مقاومت فرسایشی بالا و بالاخره قیمت قابل رقابت نیز به نحو مطلوب انجام شده است.

شركت بسپار سازه توس در سال 1393 موفق به اخذ تائيديه شركت دانش بنيان و همچنين معافيت مالياتي سال 93 ، 94  شد و بقيه موارد در مرحله دريافت تائيديه نهايي مي باشد. روند دريافت و تمديد اين گواهي و معافيت هاي مالياتي و تسهيلات مالي صندوق نواوري و شكوفايي با توجه به مزاياي ياد شده و كمبود بودجه اختصاص داده شده بسيار متفاوت تر و با سختگيرهاي همه جانبه صورت مي گيرد كه خود به يكي از موانع و چالشهاي شركتهاي پويا و دانش بنيان تبديل گشته است. تيم مميزي فني متشكل از دو نفر دكتراي مهندسي پليمر و يك نفر دكتراي مهندسي مواد بود. اين امر محقق نمي شد مگر به همت و تلاش تمامي پرسنل و هدايت مديريت كارخانه جناب آقاي مهندس صدر يزدي بعنوان سكان دار اين كشتي و رهنمودهاي مديريت محترم ارشد شركت بسپار سازه جناب آقاي مهندس سهيل يزدانبخش و مديريت محترم عالي گروه صنعتي پارت لاستيك كه مي توان از ايشان به عنوان پدر دانش بنيان گروه كارخانجات ياد كرد. در همين راستا پدر معنوي خانواده پارت لاستيك بناي توفيق گروه را از ابتدا براساس اصول تفكر ،تلاش ،تداوم و تحمل پي ريزي نموده اند كه در سايه اين دانايي و عشق بتوانيم در خدمت توسعه جامعه ايران، بشريت و زمين بعنوان جايگاه زندگي او قرار دهيم.