اگر این روزها هوای سفر رفتن داشته باشید باید به این نكته توجه كنید كه به سراغ مقاصد جدید و بكرتر رفتن، بهتر از روانه شدن به سوی استان های حاشیه دریای خزر است.شاید بپرسید در این اوج گرما چه مقصدی می تواند مورد قبول باشد. پاسخ به این پرسش گزینه هایی را پیش رو قرار می دهد كه می توانند میزبانی خوب برای ما باشند.كشور ما به لحاظ جغرافیایی مناطق خشك بسیاری دارد و همین موضوع یكی از دلایلی است كه همه مسافران تابستانی را به سوی ۳ استان حاشیه دریای خزر می كشاند. اما در همین شرایط می توان به مقاصدی اندیشید كه اتفاقا نزدیك تر و با جذبه اند هرچند به اندازه شمال سرسبز نیستند. نكته این جاست كه مناطق مختلفی كه می خواهیم جاذبه آنها را معرفی كنیم به دلیل شرایط آب و هوایی و جغرافیایی خود پوشش گیاهی خاص خود را داشته و در این تابستان از هوای مطلوبی هم برخوردارند.

برای نمونه استانهای چهارمحال و بختیاری، كهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی و كردستان همه این خصوصیات را دارند؛ به علاوه اینكه آنها جاذبه های تاریخی، تفریحی و طبیعی قابل توجهی هم دارند.برای مثال ۳ استان چهار محال و بختیاری، لرستان و كهگیلویه و بویراحمد ۳ استانی هستند كه با داشتن ارتفاعات زاگرس، آبشارهایی جذاب را در خود جای داده اند كه همگی با هوایی مطلوب برای تفریح تابستانی می توانند زیبایی های خود را به رخ بكشانند.

علاوه بر این، جغرافیای استان چهارمحال و بختیاری و مختصات رودخانه های آن سبب شده تا فرصتی جدید در آن رقم بخورد و آن فرصت گردشگری ماجراجویانه در رودخانه های خروشان این استان است. بســـتر این رودخانه ها همگی از سنگ و قلوه سنگ است و حاشیه آنها را نیز پایه كوه های زاگرسی رقم زده و عرض باریك آنها سبب شده تا جریان رودخانه حتی در فصل كم آبی بسیار تند و خروشان باشد.

رفتینگ یا همان قایق رانی، این موقعیت بهترین فرصت برای گردشگری ماجراجویانه در آبهای خروشان است.

از سال ۸۷ به همت بخش خصوصی و حمایت كمیته ملی طبیعت گردی، كارشناسایی موقعیت های مناسب رفتینگ در رودخانه های استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد و رودخانه ارمند به عنوان نقطه آغازین اجرای این طرح در نظر گرفته شد.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری این استان هم درتدارك بسترسازی برای توســـعه زیرساخت های گردشگری این منطقه است. روستای ارمند در منطقه، میان شهرستان های لردگان و اردل در جاده ارتباطی چهارمحال و بختیاری به خوزستان قرار گرفته است.با این حساب می توان این منطقه را با این جاذبه جدید مقصدی برای همه دوستداران گردشگری مفرح دانست، اما قطعا استان هایی چون خوزستان، فارس، اصفهان، كرمان و یزد به این منطقــــه نزدیك ترند و همین می تواند برای آنها با توجه به سفر زمینی به صرفه تر باشد.

استان لرستان نیز از موقعیتی مشابه در مورد رودخانه ها برخوردار است و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان نیز در تدارك برنامه ای برای راه اندازی گردشگری ماجراجویانه در رودخانه های لرستان است. اما آنچه اینك در لرستان نقد است آبشارهای این منطقه است كه در كنار آب و هوای نسبتا خنك آن می تواند فرصتی برای مسافرتهای تابستانی باشد.البته باید توجه داشته باشیم كه متاسفانه لرستان، كهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری از حداقل ها هم برای اقامت برخوردار نیستند. در مورد لرستان حتی اقامتگاه های بین راهی و آنچه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قول راه اندازی آن را داده بود وجود ملموسی ندارد.این وضع تا به آنجـا پیش می رود كه در مسیر زیبای اندیمشك  خرم آباد هیچ اقامتگاه و استراحتگاه بین راهی نظیر آنچه در اتوبان تهران  قم وجود دارد دیده نمی شود و همین، مسافران را واداشته تا سریع از این محور عبور كرده و توقفی نكنند. با این حال شاید بد نباشد شما فرصتی به خودتان بدهید و چند دقیقه ای را در جاده های زیبای این منطقه توقف کرده یا چند ساعتی را در چادر به سر ببرید.

منبع : بیتوته

به کوشش:رضا حسینی/ واحد اداری پویا گستر