رشته کانه آرايي

اکثر مواد معدني را پس از استخراج ، مستقيماً نمي شود در صنايع استفاده کرد. مواد معدني براي هر صنعتي بايستي داراي مشخصات  به خصوصي از نظر دانه بندي، عيار، ميزان رطوبت، ميزان ناخالصي و... باشد مجموعه عملياتي که باعث مي شود ماده معدني داراي مشخصات ياد شده شود کانه آرايي  نام دارد. درس هاي رشته کانه آرايي ترکيبي از مهندسي و علوم پايه اي مثل زمين شناسي، فيزيک و شيمي است.

فارغ التحصيلان اين دوره توانايي و مهارت اداره مراحل سنگ شکني، آسياب کردن، طبقه بندي مواد ، پرعيار کردن  فيزيکي مواد و فلوتاسيون را دارند. دانشجويان بايد قبل از تحصيل ، دوره شناخت کار به مدت 12 هفته را در زمينه صنعت مربوط بگذرانند.

رشته موزه داري

مطالعه و نگهداري علمي آثار باستاني و شيوه هاي جذب يک يک ملت به سمت گذشته با ارزش يک کار زيبا و البته مشکل است. اين رشته ارتباط وسيعي با تاريخ، باستان شناسان، مرمت آثار و احياي بناهاي تاريخي وجود دارد . تـاريخ عکاسي و هنر از پايه هاي اين رشته هستند. دانشجو مي تواند در حوزه اي که بيشتر علاقه مند است کارآموزي کند و در همان محيط هم مشغول به کار شود. بدين ترتيب محل کار و خدمت فارغ التحصيلان اين رشته، موزه هاي زير پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، سازمان ميراث فرهنگي، سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان زمين شناسي، موزه هاي پست و تمبر و ... خواهندبود.

رشته مهندسي روباتيک

اين روزها روبات ها در همه جا به درد بخور هستند از اتاق عمل گرفته تا وسايلي که در خانه از آن استفاده مي کنيم. رشته فني مهندسي روباتيک يکي از رشته هاي ميان رشته اي جديد در ايران است. يعني اين رشته تلفيقي از رشته هاي مهندسي برق(گرايش الکترونيک و کنترل) مهندسي مکانيک( گرايش طراحي جامدات ) و مهندسي کامپيوتر(گرايش سخت افزار و نرم افزار) مي باشد که مناسب طراحي و ساخت روبات هاي صنعتي است. کارخانه هاي داراي روبات صنعتي و خطوط  اتوماسيون و به خصوص بازوهاي روباتيک اولين کارخانه ها در جذب نيروي پرسنلي در اين رشته اندو در اولويت اول اين کارخانه ها مربوط به صنايع خودرو سازي و سپــــس شرکت هاي توليد کننده تراشه هاي سيليکوني و الکترونيکي قراردارند . نکته مهم اين است که بازار کار روباتيک هنوز اشباع نشده است و شما مي توانيد با تلاش و مهارتي که کسب مي کنيد از تخصص تان در شغل نزديک به رشته تان استفاده کنيد.

رشته جهان گردي و هتل داري

صنعت گردشگري يک صنعت درآمد زا و مهيج است. هر توريستي به ليدر و هتـــل نياز دارد. مديريت جهان گردي رشته اي است با شاکله مديريتي اما پر هيجان و خلاقانه  و نيازمند ارتباطات اجتماعي بالا. عمده واحدهاي اين رشته زبان انگليسي و دروس اقتصادي و مديريتي و آمار است. يادگيري واحدهاي بازاريابی و جامعه شناسي و جغرافيا هم از ملزومات اين رشته هستند. اشتغال فارغ التحصيلان اين رشته در مرحله اول هتل هاست که از سطوح مختلف در هتل يا مراکز مسافرتي امکان پيشرفت آن هم وجود دارد.

رشته اپتيک و ليزر

دوره کارشناسي مهندسي اپتيک و ليزر به منظور آموزش مباني علمي اپتيک و کاربرد آن در تجهيزات پزشکي، اپتوالکترونيکي و ليزري شکل گرفته است. در فناوري پيشرفته و به ويژه در صنايع دفاعي، توليد، انتشار و به کارگيري نور، آشکار سازي آن در نواحي مختلف بينايي و برهم کنش نور با ماده مسائل مهم به شمار مي آيند. براي همين هم به متخصصيني که بتواند همکاري لازم را در طراحي و محاسبات ساخت و نگهداري تجهيزات اپتيکي داشته باشند، به شدت احساس مي شود. بازار کار اين رشته، بيمارستان هاو مراکز درماني مجهز، صنايع نظامي، سازمان انرژي اتمي ، مراکز تحقيقاتي وزارت بهداشت و مراکـــــز تحقيقــاتي صنعتي کارخانه هاي بزرگ است.

رشته پرتو درماني و پزشکي هسته اي

خيلي از بيماري هاي سرطاني به علــم راديوتراپي نياز پيـــدا مي کنند . انجام نقشه درماني و تکنيک درماني در بالاترين کيفيت زير نظر متخصصين و البته کنترل کيفي و ايجاد شرايط مناسب جهت تضمين کيفيت در مراحل مختلف درمــان، از توانمندي هاي فارغ التحصيلان اين رشته است. شايد براي شما سوال پيش بيايد که اين رشته چه تفاوتي با راديولوژي دارد . تفاوت اين رشته با تکنولوژي پرتوشناسي (راديولوژي) در اين است که متخصص راديولوژي از اعضاي مختلف بدن تصوير برداري مي کند اما متخصص راديوتراپي ، از اشعه براي درمان بيماري استفاده مي کند. آينده شغلي اين رشته مسلما خوب خواهد بود چرا که خيلي از مراکز درماني به اين تخصص نيازمند هستند. در واحدهاي دانشگاهي که براي کارآموزش در نظر گرفته شده شما مي توانيد تبحر بيشتري در کارتان پيدا کنيد. فيزيک پرتوها، پزشکي هسته اي، آناتومي و بافت شناسي و به طور کلي بعضي از دروس پزشکي و در نهايت شناخت دستگاه هاي درماني بخش هاي اصلي اين رشته ها هستند.

منبع:گزیده ای از روزنامه خراسان تیرماه94

به کوشش:نرگس خاتون یزدان بخش/ مسئول کتابخانه پویا گستر