گاهي اگر جلوي آينه بايستيد و به پوستتان نگاه کنيد متوجه وجود لک هايي مي شويد که حتي نفهميديد کي روي پوستتان ظاهر شده اند. لک هايي که خيلي وقت ها پيشگيری از ايجاد آن ها چندان هم سخت نيست.

لک ها چرا و چطور روي پوست ظاهر مي شوند؟

رنگ پذيري پوست به هموگلوبين،

کاروتنوئيد و ملانوسيت ها بستگي داردو بيشترين تاثير را ملانين بر رنگ پوســـــــت مي گذارد. تغييرات رنگ پوست به دو شکل است يا رنگ ذاتي و ژنتيکي يا اکتسابی که در اثر مواجهه با نور خورشـــيد بروز مي کند . عوامل مختلفي در اين بين نقش دارد که از آن جمـــله مي توان اختلالات ژنتيکي، عفونت هاي موضعي، داروها، مواد شيميايي، تغذيه و سو تغذيه ،بدخيمي هاي پوستي، اختلال هاي هورموني ، بارداري و ... اشاره کرد.

آيا لک ها در سن يا جنس خاصي شايع ترند؟

اين به دليل بروز لک بستگي دارد برخي لک ها در مردان  و برخي در زنان شايع ترند و برخي به دوران کودکي مربوطند و برخي در سالمندي ظاهر مي شوند.

شايع ترين علت بروز لک نور آفتاب است و شايع ترين نوع لک، لک هاي بارداري  است که بيشتر در خانم ها به رنگ قهوه اي و به شکل قرينه و به تدريج ظاهر مي شود.

کدام نوع لک از دوران کودکي ظاهر مي شود؟ کک و مک از 5 سالگی ظاهر و بيشتر روي نقاط باز بدن ديده مي شود. اين نوع لک مخصوصا در افرادي که پوست روشن و موهاي قرمز يا چشمان آبي دارند بيشتر ديده مي شود و با افزايش سن روشن مي شود. کک و مک گر چه از نظر زيبايي آزاردهنده است اما خطري براي سلامت ندارد.

کدام لک در سالمندي ظاهر مي شود؟ لک هاي پيري که از نامشان هم مشخص است به دنبال تماس طولاني مدت با نور آفتاب و افزايش سن ظاهر مي شوند. اين لک ها مسطح و قهوه اي رنگ در صورت و پشت دست ها هستند و به مرور پررنگ تر  و وسيع تر مي شوند و بايد حتما معاينه شوند زيرا ممکن است به ضايعات بدخيم تبديل شوند.

آيا تغذيه هم در بروز لک تاثير دارد؟

بله برخي لک ها به دنبال کمبود ويتامين B12  بروز می کند.  

  اين لک ها در افرادي که پوست تيره دارند شايع تر است.کمبود ويتامين  A  اسيد فوليک و کم خوني هم مي تواند باعث بروز اين مشکل شود.

يکي از مهم ترين راه هاي پيشگيري از بروز بسياري از لک هــا استفاده مکـرر و مرتب از ضد آفتاب هاست که بايد با توجه به SPF تعيين شده و نوع پوست فرد استفاده شود. قرار نگرفتن در نورشديد آفتاب مخصوصا بين ساعت 10صبح تا 4 بعداز ظهر و استفاده از پوشش مناسب يعني کلاه و عينـــک آفتابي مي تواند کمک کننده باشد

وقتي برخي ترکيب هاي شيميايي عطرها و ادکلن ها روي پوست اسپري مي شود لک تيره ايجاد مي کند . اين مشکل به خصوص در آقاياني که ادکلن را به گردن يا پشت گوش  اسپري مي کنند، بيشتر ديده مي شود.

منبع: سلامت شماره 529

به کوشش:دکتر فرهود صدرالسادات