داشتن ديد مناسب و اطلاع از وضعيت جاده از اهميت بسياري در رانندگي برخوردارند، اما با پيشرفت صنعت خودروسازي و رشد روزافزون تکنولوژي، روزانه علامتها و نشانگرهاي مختلفي به خودروها اضافه مي شوند که اطلاعات مختلفي را در اختيار راننده قرار مي دهند.
توجه به اين علامتها در بسياري از مواقع حواس راننده را از جاده پرت مي کنند و سبب بروز تصادف مي شوند. تکنولوژي نمايشگر مجازي (Head-Up Display) نيز، با در نظر گرفتن اين دو موضوع درصدد ايجاد يک تحول اساسي در صنعت خودروسازي و بهبود شـرايط رانندگي مي باشد. بدين ترتيب و با استفاده از اين تکنولوژي ديگر هيچ پيچي را از دست نخواهيد داد و در مه و شرايط نامساعد جوي به راحتي رانندگي خواهيد کرد.
در مجموع مي توان گفت سيستم HUD با نمايش اطلاعاتي چون محدوده جاده، محل پيچها، ميزان فاصله با خودروي جلويي، اطلاعات رستورانها و استراحتگاهها بر روي شيشه جلو، جاده را در کف دستان شما قرار مي دهد. شايد براي شما هم جالب باشد اگر بدانيد، اين تکنولوژي فوق العاده کاربردي از سالها پيش در خدمت بشر بوده است.
در دهه 50 ميلادي، اين سيستم در جتهاي جنگنده مورد استفاده قرار گرفت و اطلاعاتي چون ارتفاع، سرعت، و حتي سيستم نشانه گيري را در قسمت جلوي دريچه بالاي سر خلبان به نمــــــــايش مي گذاشت اگر شما هم با بازيهاي کامپيوتري آشنايي داشته باشيد، حتماً اين موارد را مشاهده کرده ايد. براي درک طرز کار اين سيستم، بهتر است شيشه اتومبيل خود را همانند يک نمايشگر شفاف تصور کنيد که اطلاعات مورد نياز را، درست در جلوي ديد شما به نمايش مي گذارد؛ بدين ترتيب ديگر نيازي نيست تا نگاه خود را از جاده گرفته و به صفحه کيلومترشمار يا نمايشگر کوچک سيستم مسيرياب منعطف داريد؛ همه چيز در جلوي ديد شما قرار دارد!تکنولوژي مورد استفاده در اين نمايشگرها در سيستمهاي مختلف، متفاوت است. در برخي خودروها از مواد شبرنگ شفاف داخل شيشه جلو استفاده مي شود. هنگامي که چراغها خاموش هستند، شما چيزي نمي بينيد، اما با روشن شدن چراغها اطلاعات بر روي شيشه به نمايش درمي آيند. در برخي ديگر، از آينه براي نمايش اطلاعات استفاده مي شود.
شايد شما هم مانند افراد بسياري تصور کنيد که اين سيستم تنها بر روي خودروهاي پيشرفته و لوکس وجود دارد. اما کمپاني Pioneer در سال 2012، يک نمايشگر مجازي مجزا طراحي کرد که به راحتي مي توانيد آن را در قسمت بالاي کابين خودروي خود نصب کنيد و اطلاعات لازم را بر روي شيشه جلوي اتومبيل ببينيد. اين سيستم با اتصال به يک اپليکيشن که بر روي تلفن همراه شما نصب مي شود، اطلاعاتي چون مسیریابی مکانهاي مورد علاقه و حتي خطرات و موانع موجود در جاده را براي شما نشان مي دهد.
نخستين نمايشگر مجازي در سال 1988 توسط کمپاني جنرال موتورز معرفي شد. در آن سالها، اين نمايشگر ابتدايي اطلاعاتي چون سرعت و دور موتور را نمايش مي داد. اما به مرور زمان و با پيشرفت علم و فناوري، اطلاعات پيچيده تر و مهمتري توسط اين نمايشگرها به نمايش درآمدند. بدين ترتيب، تکنولوژي حقيقت محض (AR) جايگزين نمايشگرهاي قديمي شد.سيستمهاي AR با همراهي مسيرياب ماهواره اي، دوربينهاي اينفرارد، اينترنت و اپليکيشن هاي تلفن همراه، شيشه جلوي خودرو را به يک نمايشگر اطلاعاتي متحرک تبديل می کنند.
براي درک بهتر مزاياي اين سيستم، تصور کنيد سفري طولاني در جاده اي ناشناس در پيش داريد. در اين جاده پيچها و موانع بسياري وجود دارد که شما با هيچ کدام آشنا نيستيد.
در چنين شرايطي خطرات بسياري شما را تهديد مي کنند. اما اگر خودروي شما به نمايشگر مجازي مجهز باشد، ديگر نگراني نخواهيد داشت؛ چرا که اين سيستم، محدوده جاده، محل پيچها، رستورانها، مغازه ها و حتي منوي آنها و قيمت محصولاتشان را نيز به شما نشان مي دهد؛ اما نه بر روي يک صفحه نمايش کوچک که نگاه کردن به آن، موجب حواس پرتي شما شود، بلکه بر روي شيشه جلوي ماشين!
در صورتي که اين سيستم را به دوربينهاي روي داشبورد و کروز کنترل قابل تنظيم متصل کنيد، يکي از بهترين و قابل اطمينان ترين وسايل ايمني را در اختيار خواهيد داشت؛ چرا که علاوه بر نمايش محدوده جاده در محل واقعي، فاصله شما با خودروي جلويي نيز مشخص مي شود. جالب است بدانيد که اين سيستم حتي نحوه سبقت از خودروهاي ديگر را به شما نشان مي دهد.
در چنين حالتي، حتي در شرايط آب و هوايي نامطلوب، براي مثال مه غليظ، نيز مي توانيد با اطمينان خاطر و بدون ترس و نگراني از بروز تصادف و برخورد با موانع رانندگي کنيد. شايد در نگاه اول نمايش حجم عظيمي از اطلاعات بر روي شيشه، عجيب و غير عادي به نظر برسد؛ اما چنانچه استفاده از اين سيستم بر روي تمامي خودروها الزامي شود، به جــــــرات مي توان گفت که تا حد بسيار زيادي از ميزان تصادفات جاده اي کاسته مي شود. ما نيز اميدواريم در آينده نزديک، شاهد حضور خودروهاي مجهز به HUD در کشورمان باشيم.
منبع:همشهری آنلاین /به کوشش:مهدی وفایی
با پيشرفت علم و فناوري، اطلاعات پيچيده تر و مهمتري توسط اين نمايشگرها به نمايش درآمدند. بدين ترتيب، تکنولوژي حقيقت محض (AR) جايگزين نمايشگرهاي قديمي شد.