واحد توسعه تجارت گروه صنعتی پارت لاستیک براساس وظایف تعریف شده برای آن اقدام به بررسی بازارهای مصرف قطعات لاستیکی در کشور می نماید تا با توجه به جمیع شرایط اقتصادی و هماهنگ بودن با شرایط گروه صنعتی پارت لاستیک نسبت به ورود به این بازار اقدام نماید که در نهایت منجر به عقد قرارداد فروش در راستای اهداف شرکت شود.
قطعات لاستیکی مورد مصرف در صنعت پل سازی و نگهداری از آن ، از جمله بازارهایی است که توسط این واحد مورد بررسی دقیق قرار گرفته است و رویکردهای مثبتی در راستای اهداف صورت پذیرفته است.
از جمله قطعـات می توان به:
1-انواع درزهای انبساط پل Bridge Expansion Joint
2- انواع نئوپرن ها یا جداگرهای لرزه ایSeismic Bearing Isolation اشاره نمود.
همانگونه که تمهیدات موثری جهت نگهداری از تاسیسات کالبدی شهری و غیرشهری ( شریانهای حیاتی ) و همچنین مراکز امداد و نجات ، آتش نشانی ها ، بیمارستانها ، مدارس و غیره صورت می گیرد ، مدیریت پل نیز به عنوان عنصری کلیدی در شبکه راهها باید از جایگاهی برجسته در امر مدیریت و نگهداری شریانهای حیاتی برخوردار گردد.پلها اعضای بسیار مهمی از شبکه حمل و نقل می باشند. پلها برای اطمینان از اینکه بطور مرتب مورد بازرسی و ارزیابی قرار گیرند، نیاز به مدیریت دارند تا با اولویت بندی و انجام عملیات نگهداری و تعمیرات مناسب، سطح عملکرد مورد نظر را در طول عمر خود داشته باشند.
پل ها اعضای ارتباطی مهمی در شبکه راههای ملی یا راه آهن محسوب می گردند. درحالی که هزینه احـداث آنها قابل توجه می باشد اگر پل هاتحت اثر هر عاملی دچار آسیب یا فرو ریزش شوند، هزینه تعمیر و ترمیم آنها چندین برابر می گردد.
علاوه بر این ، پل ها نقاط گرهی مهمی در شـــریانهای حیاتی محسوب می گردند و به جرات می توان گفت دارای نقشی کلیدی در مسیر دسترسی به شهرها و روستاها و نیز در شبکه راه درون شهری می باشند.
اگر پل ها به دلایل مختلف دچار خـرابی شوند( ناشی از پیر شدگی و خستگی ، بارگذاری، شرایط جوی، سوانح طبیعی و غیره)، این موارد خود سبب تشدید خسارات حاصل از سانحه از منظر عملیات امدادی پس از ســــــانحه می گردد.بنابراین بایستی در حفظ و نگهداری آنها کوشید.

در کشور ما پلهای متعدد و بزرگی در طی پنجاه سال گذشته ساخته شده است و روز به روز در حال افزایش است و مسئول مدیریت و نگهداری از این پل ها شهرداری ها می باشند. کلان شهر تهران از لحاظ تعداد پل در بین شهرهای کشور دارای رتبه نخست می باشد . بدلیل اهمیت، وسعت و استراتژیک بودن شهر تهران و لزوم باز و فعال بودن شریانهای حیاتی این شهر ، شرکت یادمان سازه در مجموعه شهرداری تهران ایجاد شده است تا امور مربوط به مدیریت و نگهداری از 750 پل بزرگ و کوچک این شهر را راهبری نماید.
واحد توسعه تجارت گروه صنعتی پارت لاستیک برای توسعه فروش محصولات غیرخودرویی در زمستان سال 95 اولین جلسه معرفی توانمندیهای گروه صنعتی پارت لاستیک را در دفتر مدیریت پل های شرکت یادمان سازه تهران برگزار نموده و از نزدیک با مشکلات ایشان بدلیل نبود تولیدکننده داخلی با دانش و کیفیت در زمینه قطعات لاستیکی مورد نیاز پل ها آشنا شد.
با توجه به پیگیریهای انجام شده در بهار 96 مدیریت و کارشناسان شرکت یادمان سازه تهران از مجموعه پارت لاستیک بازدید نموده و تحت تاثیر امکانات ، دانش و نیروی کار متخصص گروه صنعتی پارت لاستیک قرار گرفته و از اینکه چنین مجموعه قوی و پیشرفته ای در زمینه صنعت لاستیک در کشور وجود داشته ابراز خوشحالی و رضایت نموده و آمادگی خود را برای شروع همکاری با گروه صنعتی پارت لاستیک اعلام کردند.
درز انبساط (Expansion Joint)به عنوان یکی از مهمترین قطعات لاستیکی مورد استفاده در صنعت پل سازی می باشد که شرکت یادمان سازه تهران بشدت از محصولات بی کیفیت تولیدی در ایران که ایشان را دچـــار مشکلات عدیده ای نموده نا راضی بوده و با توجه به توانمندی و دانش لاستیک که در اختیار این مجموعه است از ما درخواست نمودند نسبت به تولید این قطعه مطابق با کیفیت محصولات اروپایی اقدام نماییم لذا درخواست ایشان به تیم مهندسی شرکت بسپارتابان ارجاع شد.
تیم مهندسی شرکت بسپارتابان در کنار تیم فنی واحد توسعه تجارت با همکاری شرکت بسپارسازه توس نسبت به تولید این قطعه برای اولین بار در گروه صنعتی پارت لاستیک اقدام نموده و در نهایت برای شرکت یادمان سازه تهران ارسال گردید.
در خصوص مشخصات فنی و عملکردی قطعه تولیدی شرکت بسپارتابان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
درز انبساط مدل T
ابعاد و وزن : 1250 میلیمتر طول و 356 میلیمتر عرض و وزنی معادل 43 کیلوگرم است.
این نوع درز انبساط متشکل از لاستیک و فلز مسلح شده که توسط انکربولت ها به ســـازه متصل می شوند.
کامپاند این قطعه به گونه ای طراحی شده است که در برابر روغن، چربی، نفت و بنزین، نمک، شن و ماسه، اشعه UV، برف و سایش بسیار مقاوم است.
انکربولت ها با پوشش گالوانیزه گرم (Hot Galvanize) که توسط مواد ضد زنگ و ضد خوردگی کاملا پوشیده شده اند.

مزایا :
-دارای جذب فوق العاده حرکات عرشه تا حداکثر 80 میلیمتر در دو جهت عرضی و متقاطع ضد آب

-طراحی ساده و خطی با استفاده از کمترین عناصر
-مونتاژ ساده و راحت
-بسیار مناسب جهت جایگزینی درز انبساط های فرسوده موجود)مقاومت بسیار بالا در برابر سایش (اصطکاک) و وسایل نقلیه
-بی صدا
کاربرد:
-در پل های بتنی و فلزی
-آزادراه ها و بزرگراه ها
-پارکینگ ها
شایان ذکر است اعلام گردد در خصوص نئوپرن ها یا جداگرهای لرزه ای (Seismic Bearing Isolation) که برای مقاو م سازی پل ها در برابر زلزله مورد مصرف می باشد و دانش فنی آن فقط در اختیار کشورهای خارجی می باشد نیز این واحد اقدامات خوبی انجام داده است و هم اکنون درحال انتقال دانش فنی آن به کشور بوده تا برای اولین بار در ایران این قطعه مهم برای صنعت پل و ساختمان در داخل کشور با کیفیت برتر توسط گــروه صنعتی پارت لاستیک تولید گردد و در آینده ای نزدیک خبرهای امید بخشی در این راستا اطلاع رسانی خواهد شد.
دراینجا این واحـــد بر خود لازم می داند از حمایت ها و پشتیبانی های جناب آقای مهندس سهیل یزدانبخش در راستای به ثمر رسیدن این محصول جدید کمال تشکر و سپاسگزاری خود را اعلام نماید.
همچنین از مدیریت واحد توسعه تجارت گروه جناب آقای مهندس پیمان یزدانبخش ، مدیریت ، تیم مهندسی و تولیدی شرکت بسپارتابان ، مدیریت ، تیم مهندسی و تولیدی شرکت بسپارسازه توس به جهت همراهی و پشتیبانی بی دریغ خود کمال تشکر را داریم.
امید است با تداوم حمایت ها و پشتیبانی مدیران ارشد گروه و شرکت های زیر مجموعه بتوان بازارهای هدف جدید را رصد نموده و نسبت به ورود به آن و انعقاد قراردادهای جدید اقدام نماییم.
به قلم:سید علی زیارتی راد/کارشناس ارشد بازاریابی و توسعه تجارت گروه صنعتی پارت لاستیک