رفع بوي بد بدن و دهان، به يكي از مشكلات عذاب آور خيلي از افراد مخصوصاً در اين روزهاي گرم سال تبديل شده است. معمولاً راه هاي مختلف و زيادي براي رفع اين مشكل به افراد پيشنهاد مي شود. يكي از اين راهها، مصرف خوراكي هاي حاوي رنگدانه هاي سبز كلروفيل است. يكي از ويژگي هاي مهم كلروفيل اين است كه بوي بد بدن و بوي بد مدفوع را كـــاهش مي دهد. تحقيقات نشان داده اند كلروفيل علاوه براين ويژگي مهم، مشكل يبوست و نفخ بيش از حد را هم كمتر مي كند.
كلروفيل مي تواند با مهار رشد باكتري ها در دستگاه گوارش مانع از انتشار بوي ناشي از مصرف تركيبات بدبود مانند سير و پياز در دهان يا بدن شود. به علاوه، كلروفيل قادر است فعاليت برخي پروتئازها كه با توليد پلي امين ها و اسكاتول باعث ايجاد بوي بد مي شوند را هم مهار كند و از اين طريق جلوي ايجاد بوي بد را در بدن و دهان بگيرد. از ديگر راههاي رفع بوي بدن و دهان، آماده كردن تركيبات خانگي است كه در ادامه به 7 مورد از مهمترين آنها اشاره مي كنيم.
1-جوش شيرين: همانطور كه جوش شيرين به جذب رطوبت از پوست و جذب تعريق كمك مي كند، مي تواند بوي بد بدن را هم كاهش بدهد. ويژگي ديگر جوش شيرين اين است كه باكتري ها را از بين مي برد و مانند نوعي دئودورانت طبيعي عمل مي كند.
طرز استفاده: ابتدا يك قاشق غذاخوري از جوش شيرين و يك قاشق غذاخوري از آبليموي تازه را با هم مخلوط كنيد، بعد تركيب حاصل شده را براي زيربغل ها و قسمت هاي مختلف بدن كه بيش از حد عرق مي كنند، استفاده كنيد. اين تركيب بايد چند دقيقه روي ناحيه موردنظر باقي بماند و بعد با آب شسته شود. درضمن، نيازي به مالش ناحيه موردنظر براي شستن اين تركيب وجود ندارد. در ادامه هم بايد دوش بگيريد يا حمام كنيد. براي اثرگذاري مطلوب، اين كار بايد يك بار در روز براي چند هفته متوالي تكرار شود.
2- سركه سيب: سركه سيب، يكي از قوي ترين تركيبات ضد باكتري است كه نقش مؤثري در از بين بردن بوي بد بدن ايفــا مي كند و اين كار را از طريق متعادل سازي سطح pH بدن انجام مي دهد.
طرز استفاده: پنبه توپي آرايشي را به سركه سيب آغشته كنيد و بعد آن را زير بغل ها مالش بدهيد. حالا بايد 2 تا 3 دقيقه صبر كنيد و بعد دوش بگيريد. اين روش بايد دو بار در روز تكرار شود، يكبار صبح و يكبار پيش از خواب شبانه. روش ديگر اين است كه يك فنجان از سركه سيب را با آب ولرم در وان حمام مخلوط كنيد و بعد از ده دقيقه درون اين آب قرار بگيريد. اين كار هم بايد يك بار در روز تكرار شود. علاوه بر اين، مي توانيد دو قاشق غذاخوري از سركه سيب را با مقداري عسل در آب گرم مخلوط كنيد و اين تركيب را سه بار در روز (قبل از وعده غذايي) بنوشيد.
3- آب ليمو تازه: آب ليمو تازه براي از بين بردن بوي بد بدن فوق العاده است. درواقع، خاصیت اسيدي آب ليمو به كاهش pH پوست كمك مي كند و مانع از فعاليت باكتري هاي بو زا مي شود.
طرز استفاده: يك ليموي تازه را به دو نيم قسمت كنيد و هر نيمه آن را روي يكي از زير بغل ها مالش دهيد. فقط مطمئن شويد كه آب ليمو تازه كاملاً به پوست برسد. در ادامه بگذاريد آب ليمو خودش خشك شود و بعد هم دوش بگيريد. اين روش بايد يك بار در روز تكرار شود تا زماني كه بوي بد بدن كاملاً از بين برود. افراد داراي پوست حساس بايد هر نيمه ليمو را با نيم فنجان آب مخلوط كنند و بعد با كمك پنبه توپي آرايشي زير بغل ها مالش بدهند. اين تركيب بايد ده دقيقه باقي بماند و بعد با آب شسته شود.
4- گوجه فرنگي: گوجه فرنگي داراي خاصيت ضد عفوني كننده است و مي تواند باكتري هاي بوزا را ازبين ببرد. به علاوه، منافذ پوستي را باز مي كند و ميزان تعريق را كاهش مي دهد.
طرز استفاده: 7 تا 8 عدد گوجه فرنگي را به آرامي له كنيد. بعد آب گوجه فرنگي ها را جدا كنيد و درون يك سطل پر از آب بريزيد. حالا بايد از اين تركيب براي حمام كردن استفاده كنيد. اين كار بايد يكبار در روز تكرار شود تا وقتي كه بوي بد بدن كاهش پيدا كند.
5- شلغم: شلغم خواص ضد باكتريايي مفيدي دارد كه به از بين بردن باكتري هاي بوزا كمك مي كند. علاوه بر اين منبع خوبي از ويتامين C است و مواد مغذي ديگري دارد كه همگي براي مقابله با بوي بد بدن مؤثر هستند.
طرز استفاده: 2 يا 3 عدد شلغم را به تكه هاي كوچك تقسيم كنيد و درون مخلوط كن قرار دهيد تا خمير شود. سپس خمير شلغم را غـربال كنيد و فشار دهيد تا آب به خوبي گرفته شود. حالا زير بغل ها و قسمت هاي موردنياز را با آب گرفته شده آغشته كنيد.
اين تركيب بايد تا هنگام خشك شدن باقي بماند و بعد با آب ولرم شسته شود. استفاده روزانه از آب شلغم بوي بد بدن را حداقل تا ده ساعت ازبين مي برد.
6- رزماري: ويژگي مهم رزمــــــاري اين است كه رشد باكتري هاي بوزا را متوقف مي كند به علاوه حاوي منتول و كلروفيل است كه خاصيت دئودورانت طبيعي دارند و بوي بد بدن را خنثي مي كند. رزماري حاوي زينك (روي) هم هست كه كمبودش مي تواند باعث ايجاد بوي بد بدن شود.
طرز استفاده: نيم فنجان از برگ رزماري خشك شده را به چهار فنجان آب داغ اضافه كنيد. بعد بگذاريد ده دقيقه درون آب بمانند تا به خوبي خيس شود. سپس اين تركيب را به آب وان اضافه كنيد و بين 15 تا 20 دقيقه درون وان حمام قرار بگيريد. وقتي اين مدت گذشت، از وان بيرون بياييد و پوست خودتان را خشك كنيد. اين روش هم بايد يكبار در روز تكرار شود. روش جايگزين براي افرادي كه به برگ رزماري دسترسي ندارند، اين است كه 8 تا 10 قطره از عصاره رزماري را به حدود 230 ميلي ليتر آب اضافه كنند و بعد اين تركيب را زير بغل ها مالش دهند.
البته اگر رزماري باعث شكل گيري هرگونه التهاب شد بايد استفاده از آن را متوقف كنيد.
7- علف گندم: علف گندم حاوي مقدار زيادي كلروفيل است كه خاصيت دئودورانتي ويژه اي دارد. علاوه بر اين، علف گندم به از بين بردن سموم هم كمك مي كند.
طرز استفاده: يك يا دو قاشق غذاخوري از آب علف گندم را با يك فنجان آب مخلوط كنيد. بعد اين تركيب را صبح ها با معده خالي بنوشيد. مصرف اين نوشيدني بايد هر روز ادامه پيدا كند تا زماني كه بوي بد بدن رفع شود.
منبع: نشريه سلامت/به کوشش:ترمه حسینی/شرکت پویاگستر